III Forum Kultury Wrażliwej

17 grudnia 2019, KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych

Trzecia edycja Forum Kultury Wrażliwej stanowiła kolejny krok na drodze do uczynienia instytucji kultury otwartymi, w pełni dostępnymi i rozumiejącymi potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku podczas wykładów i szkoleń skupiliśmy się na ustawodawstwie związanym z dostępnością. Uchwalone niedawno ustawy w ramach rządowego programu Dostępność Plus stawiają przed jednostkami publicznymi, w tym instytucjami kultury, wymagania w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjnej. W ramach FKW szczegółowo przyjrzeliśmy się i pokazaliśmy konkretne rozwiązania, które muszą podjąć instytucje kultury, aby im sprostać.

Podczas Forum zapoznaliśmy się z wdrażanymi zmianami i pokazaliśmy, jak wprowadzać je w instytucjach. Przeanalizowaliśmy zapisy ustawy o dostępności cyfrowej, przyjrzeliśmy się konkretnym punktom, wymogom i oczekiwaniom, jakie ze sobą niosą. Opowiedzieliśmy, jak planować budżet instytucji w zakresie dostępności, a następnie zaprezentowaliśmy działanie konkretnych narzędzi dostępnościowych. W czasie warsztatów można było zapoznać się ze sposobem działania, a także procedurą zamawiania i wykorzystywania pętli indukcyjnej oraz audiodeskrypcji.

Forum było tłumaczone na Polski Język Migowy.

Poniżej mogą Państwo skorzystać z nagrań wystąpień oraz zapoznać się z prezentacjami zaproszonych do udziału w Forum prelegentów. Przy każdym punkcie programu znajduje się ikonka przekierowująca bezpośrednio do nagrania wystąpienia oraz prezentacji.

 

Program Forum

9.15Rejestracja

9.45 Otwarcie Forum Kultury Wrażliwej 

10.00 Program Dostępność Plus, Przemysław Herman (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) 

10.30 Planowanie budżetu a dostępność, Monika Wiejaczka (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego), Tomasz Włodarski (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie)

11.00 Ustawa o cyfrowej dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych – aspekty praktyczne, Piotr Witek (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego)

12.00 Dostępnie = przystępnie. Poruszanie się po stronach internetowych za pomocą czytników ekranu, Natalia Kaczor, Przemysław Rogalski (Stowarzyszenie Dobrze)

12.30 Przerwa kawowo-lunchowa

13.00 Włączanie osób z niedosłuchem do udziału w kulturze – pętla indukcyjna i inne narzędzia zapewniające dostępność, Grzegorz Kozłowski (Polska Fundacja Osób Słabosłyszących)

13.45 Usłysz obraz, zobacz dźwięk – kompendium wiedzy o AD, napisach i PJM w pigułce, Regina Mynarska – ekspert ds. dostępności (Fundacja Siódmy Zmysł), Dawid Górny – konsultant ds. niepełnosprawności wzroku (Fundacja Siódmy Zmysł), Edyta Kozub – konsultant ds. niepełnosprawności słuchu (Fundacja Między Uszami) 2 1

15.00 Wsparcie ze środków PFRON dla instytucji kultury. Stabilne zatrudnienie oraz dofinansowanie kosztów szkolenia języka migowego, Agnieszka Tarasek (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

15.15 Ciepły posiłek dla wszystkich uczestników

Wydarzenia towarzyszące:

16.00 Inkubator dostępności – otwórz się na innowacje i zdobądź grant 100 tys. zł. Spotkanie informacyjno-konsultacyjne.
prowadzenie: Dominika Marszałek Rojek, Justyna Nizio – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
(Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, al. F. Focha 39, 1 piętro)

18.00 Rozdanie świadectw dostępności

Po rozdaniu świadectw dostępności odbył się w pełni dostępny koncert November Project. Koncertu można było doświadczać z pomocą narzędzi dostępnościowych: tłumaczeniem na polski język migowy, audiodeskrypcją oraz zastosowaniem pętli indukcyjnej.

Regulamin wydarzenia

Szczegółowe informacje o dostępności obiektu

Fotorelacja z Forum

fot. Klaudyna Schubert

Rozdanie świadectw dostępności

Koncert November Project