Spektakl „Wojna w niebie” w Zakopanem i w Nowym Sączu

Spektakl „Wojna w niebie” w Zakopanem i w Nowym Sączu

W tym roku „Kultura Wrażliwa” otwiera się na sztukę – nie tyle na tę realizowaną przez osoby z niepełnosprawnościami czy adresowaną do tego środowiska, ile po prostu sztukę, bez dodatkowych kontekstów. Chcemy przekroczyć granicę dwóch światów i pokazać, że język sztuki może być uniwersalny. Zapraszamy na pokazy spektaklu Wojna w niebie w reżyserii Dominiki Feiglewicz. Pierwszy z nich odbędzie się 2 marca w Teatrze Witkacego w Zakopanem, zaś kolejny w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Spektakl Wojna w niebie, tworzony przez osoby Głuche, niedosłyszące i słyszące, udowadnia, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia – spotkania różnych światów. Osoby Głuche są niestety bardzo często wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców. Ten spektakl nie tylko będzie dostępny dla wszystkich, ale to właśnie osoby Głuche są jego głównymi twórcami, to ich zobaczymy na scenie w roli aktorów, którzy zaproszą nas do swojego trudnego, ale i pasjonującego świata. Spektakl jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma być też narzędziem służącym do lepszego poznania środowiska osób niesłyszących oraz zwrócić uwagę na tę grupę wykluczonych i pogłębić świadomość społeczeństwa na jej temat.

Tekst nie jest przypadkowy. Scenariusz oparto na utworze Wojna w niebie Josepha Chaikina. Autor z powodu afazji (zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu) sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co okazało się jego terapią i drogą do zdrowia. Zaczął też uczyć się języka migowego. Tekst przetłumaczono na Polski Język Migowy w taki sposób, by jego poetycka forma została zachowana, a jednocześnie był w pełni zrozumiały dla osób Głuchych. Spektakl opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych. W różnorodności jest siła i urok. Chcemy tym spektaklem zwrócić uwagę na słowo, na jego piękno i wielowymiarowość. W tym przypadku słowo to nie tylko gest. To, co dla nas najważniejsze, zapisane jest między słowami.

  

Reżyseria: Dominika Feiglewicz
Ruch sceniczny/współpraca reż: Katarzyna Anna Małachowska
Scenografia, kostiumy: Aleksandra Żurawska
Głos: Krzysztof Globisz
Muzyka: Piotr Przewoźniak
Projekcje: Amadeusz Nosal
Światło: Krzysztof Małachowski
Tłumaczenie tekstu na Polski Język Migowy: Agnieszka Górowska-Madejczyk
Występują: Dominika Kozłowska, Patrycja Nosowicz, Rafał Bołdys, Krystian Maligłówka

Bilety na spektakl w cenie 1 zł do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ /ul. Długosza 3/ oraz on-line: www.mcksokol.pl. Rezerwacja w kasie, telefoniczna: 18/448 26 00, e-mail: [email protected] oraz SMS:600 439 299.

https://www.youtube.com/watch?v=a4K2kl4Il0M&fbclid=IwAR3Mng1AD5d62KJRcr1j9Bu4TAFiYWATI19RZwHQllmbikTvEQHgG5JtbKc