O projekcie
„Małopolska. Kultura wrażliwa” to projekt, w którym dążymy do zwiększenia obecności osób z niepełnosprawnościami w instytucjach kultury. Głównym celem projektu jest otwieranie instytucji i jej oferty kulturalnej dla każdej zainteresowanej osoby.
Szkolimy się i edukujemy
Najważniejszą kwestią jest odpowiednie nastawienie i zachowanie samych pracowników. Nawet jeśli nie jesteśmy w pełni przystosowani do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, to wrażliwość i otwartość personelu może mieć dla odwiedzających ogromne znaczenie.
Dlatego prowadzimy szkolenia z obsługi osób z niepełnosprawnościami i przystosowania dla nich oferty kulturalnej. Uczestnicy szkoleń uczą się, jak sprawić, by wizyta osób z niepełnosprawnościami w instytucji kultury mogła stać się sytuacją codzienną.
Przygotowujemy Wytyczne dostępności
To wskazówki, jak otwierać instytucje kultury dla różnych grup odbiorców. Pracujemy z grupą ekspertów, przedstawicielami organizacji pozarządowych, instytucji kultury oraz środowisk osób z niepełnosprawnościami. W instytucjach wyznaczyliśmy koordynatorów dostępności – osoby odpowiedzialne za wdrażane zmiany.
Prowadzimy kampanię informacyjną
Rozmawiamy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu do kultury. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ofertą, która jest już dostępna. Naszym celem jest, aby była ona jak najszersza.
Oceniamy instytucje kultury i przyznajemy świadectwa dostępności
Sprawdzamy, na ile instytucje kultury spełniają wymagania zebrane w Wytycznych dostępności. Instytucjom, które wprowadziły zmiany w życie, przyznane zostają świadectwa potwierdzające ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wymienione działania są realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi (m.in. Fundacją Kultury Bez Barier, Fundacją Siódmy Zmysł, Fundacją Między Uszami) oraz z przedstawicielami instytucji kultury i środowiska naukowego.
Inicjatorem projektu jest województwo małopolskie, zaś funkcję realizatora pełni Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.