„Wojna w niebie” najlepszym niezależnym spektaklem sezonu

„Wojna w niebie” najlepszym niezależnym spektaklem sezonu

„Wojna w niebie” Dominiki Feiglewicz z zespołem została uznana za najlepszy spektakl offowy 2018 roku w konkursie „The Best OFF”.

Spektakl, tworzony przez osoby Głuche, niedosłyszące i słyszące, udowadnia, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia – spotkania różnych światów. Osoby Głuche są niestety bardzo często wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców. „Wojna w niebie” jest zaś nie tylko dostępna dla wszystkich, ale to właśnie osoby Głuche są głównymi twórcami przedstawienia. To ich oglądamy na scenie w roli aktorów, którzy zapraszają nas do swojego trudnego, ale i pasjonującego świata.

„Wojna w niebie” w tym roku była już dwukrotnie prezentowana w ramach projektu „Kultura Wrażliwa”. Spektakl został pokazany w Teatrze Witkacego w Zakopanem oraz w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Przed nami jeszcze dwa pokazy – w Tarnowie (13 września) oraz w Wadowicach (13 października). O szczegółach będziemy informować wkrótce.

Dzięki pokazom „Wojny w niebie” chcieliśmy zaprezentować szerszemu gronu odbiorców sztukę: nie tyle na tę realizowaną przez osoby z niepełnosprawnościami czy adresowaną do tego środowiska, ile po prostu sztukę, bez dodatkowych kontekstów. Chcemy przekroczyć granicę dwóch światów. Nagroda w konkursie utwierdza nas w słuszności naszych poszukiwań i uniwersalności języka sztuki osób z niepełnosprawnością. Wszystkim twórcom i realizatorom serdecznie gratulujemy!

Reżyserka, Dominika Feiglewicz, oraz aktorki, Patrycja Nosowicz i Dominika Kozłowska, po przyznaniu nagrody.

„The Best Off” to konkurs teatralny na najlepsze polskie przedstawienie niezależne. Nagrodą dla zwycięzcy jest tournée dużych instytucjonalnych scenach w kraju. Spektakl zagości na scenach partnerskich tegorocznej edycji Konkursu. Już dziś zapraszamy jednak na dwa pokazy „Wojny w niebie”, które będą prezentowane w ramach programu Kultura Wrażliwa.