„Rewolucja serc” – dostępny koncert November Project

„Rewolucja serc” – dostępny koncert November Project

Projekt Kultura wrażliwa to nie tylko szereg szkoleń, działań edukacyjnych i inspiracja dla rozwoju instytucji kultury pod kątem dostępności. To także okazja do uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych dostosowanych do potrzeb wszystkich odbiorców. W tym roku zwieńczeniem działań projektowych był pierwszy w Polsce w pełni dostępny koncert. Na scenie w Hali Cracovia Kärcher Centrum Sportu Niepełnosprawnych wystąpił zespół November Project. 

17 grudnia 2019 ponad 400 osób bawiło się w rytm muzyki zespołu November Project.  Był to pierwszy w Polsce koncert dostępny. Co to znaczyło w praktyce? Osoby z niepełnosprawnością wzroku i niewidome mogły skorzystać z audiodeskrypcji wykonywanej na żywo przez specjalistę z tej dziedziny. Dla osób niedosłyszących zainstalowana została pętla indukcyjna, zaś osoby Głuche mogły „usłyszeć” muzykę za pośrednictwem specjalnych plecaków, dostarczonych przez Mastercard. Tłumaczki polskiego języka migowego – wyświetlane także na ekranie – tłumaczyły na żywo śpiewane piosenki oraz wypowiadane przez artystów kwestie. Ponadto, na ekranie pojawiały się na bieżąco śpiewane teksty piosenek.

Przestrzeń koncertowa była w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Choć część uczestników początkowo postanowiła usiąść na trybunach, Włodek „Paprodziad” Dembowski, lider November Project, niedługo pozwolił im pozostać na swoich miejscach. Około 450 osób zasiliło swoją obecnością parkiet i dokonała się – jak śpiewali muzycy – „rewolucja serc”. Pełen energii, spontaniczności, niezwykłego muzycznego żywiołu koncert zintegrował w zabawie wszystkich: Głuchych, niewidomych, osoby na wózkach i pełnosprawnych. Przez niemal dwie godziny sala tańczyła, śpiewała i za szybko nie dała zejść muzykom ze sceny.

https://www.youtube.com/watch?v=Y-q9IKgdPQg