Webinary dostępne online

Webinary dostępne online

W ramach „Kultury wrażliwej” w ciągu ostatnich kilku miesięcy zorganizowaliśmy dwanaście webinarów oraz jedno seminarium na temat dostępności instytucji kultury. Nagrania większości spotkań dostępne są na stronie http://mik.krakow.pl/webinarium/

Poniżej linki do poszczególnych webinarów:

Dostępność narzędzi online dla osób z niepełnosprawnością wzroku (prowadzenie: Robert Więckowski):
https://www.facebook.com/watch/live/?v=2528056857455161&ref=watch_permalink

Koordynator(ka) dostępności – pierwsze kroki do sukcesu (prowadzenie: dr Anna Jankowska):
https://www.facebook.com/watchlive/?v=659005664947033&ref=watch_permalink

Dostępność instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (prowadzenie: Rafał Lis):
https://www.facebook.com/watch/live/?v=254990405594156&ref=watch_permalink

Prosty webinar o prostym języku. Jak wrażliwie pisać (prowadzenie: Małgorzata Rapacz):
https://www.facebook.com/watch/live/?v=251394672816715&ref=watch_permalink

Audiodeskrypcja, PJM, napisy, pętla w teatrze i operze – jak to wszystko ogarnąć technicznie? (prowadzenie: Anna Jankowska, Dawid Górny, Mariusz Trzeciakiewicz):
https://www.facebook.com/watch/live/?v=302309167470923&ref=watch_permalink

Jak się komunikować, by trafiać do wszystkich? O języku, który nie wyklucza (prowadzenie: Ewa Stoecker):
https://www.facebook.com/watch/live/?v=303248127716628&ref=watch_permalink

Seminarium o audiodeskrypcji (paneliści: Paula Cupryan, Marcin Halicki, Anna Jankowska, Maria Prawelska, Mariusz Trzeciakiewicz, Robert Więckowski):
https://www.facebook.com/watch/live/?v=741129606647545&ref=watch_permalink

Szkolenia rozpoczęliśmy od szerszych zagadnień dotyczących dostępności oferty kulturalnej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Stopniowo – wraz z rozwojem kompetencji naszych odbiorców – pogłębialiśmy poszczególne wątki. Staraliśmy się przedstawić tematykę dostępności kompleksowo, nie zapominając, że poza kwestiami czysto merytorycznymi istotne są aspekty techniczne i praktyczne. Poruszyliśmy również zagadnienia dotyczące komunikacji, języka prostego i inkluzywnego, które są bardzo ważne dla otwartości instytucji.

Po raz pierwszy dotknęliśmy także tematu dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tę kwestię będziemy wkrótce poszerzać w ramach działań projektowych. Webinar był pierwszym krokiem, próbą zobrazowania wyzwań, jakie stoją przed instytucjami w tym zakresie.

Cieszymy się, że nasze działania spotkały się z tak żywym zainteresowaniem – tak w Małopolsce, jak i w instytucjach kultury w całym kraju. Pozytywny i zaangażowany odbiór pokazał nam, że problematyka dostępności jest coraz bardziej istotna w działalności instytucji kultury oraz że pozostaje jeszcze wiele zagadnień do poszerzenia i kwalifikacji do zdobycia. Nie spoczywamy zatem na laurach i już wkrótce zaprosimy Was do dalszego działania: zaproponujemy kolejne spotkania i znacząco pogłębimy najważniejsze wątki. Tymczasem zachęcamy do wdrażania rozwiązań przedstawionych podczas webinarów i do dzielenia się zdobytą wiedzą z innymi pracownikami instytucji kultury.