MIG dla MIK – konkurs rozstrzygnięty

MIG dla MIK – konkurs rozstrzygnięty

W maju ogłosiliśmy wyjątkowy konkurs: chcieliśmy, by Małopolski Instytut Kultury – organizator projektu Kultura Wrażliwa, miał swój własny, oryginalny znak w języku migowym.

Dlaczego potrzebowaliśmy znaku migowego dla MIKu? Podstawą komunikacji w języku migowym są tzw. znaki ideograficzne – odpowiadające konkretnym pojęciom. Każde ze słów składowych Małopolskiego Instytutu Kultury ma swój odpowiednik w PJM – nazwa jako całość w nim jednak nie występuje. Stworzenie znaku migowego umożliwi sprawną komunikację nazwy instytucji w PJM.

Udało się! 11 czerwca komisja konkursowa po długiej dyskusji wybrała znak migowy określający MIK. Do konkursu wpłynęło 11 zgłoszeń. Zwyciężczynią została Edyta Kozub (jej znak migowy).

Poniżej zwycięski znak migowy:

[Tekst alternatywny do ilustracji: Dwie dłonie złożone w geście tworzącym znak migowy Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Jedna z dłoni otwarta ze złączonymi palcami i z kciukiem do góry jest nieruchoma. Druga dłoń zwinięta w kształt litery „o” styka się z nią opuszkami palców, by po chwili dynamicznie poruszyć się w górę rozpościerając palce].

Zaproponowany przez Edytę znak składa się z litery M (jak Małopolski), kropki, która w naszym logotypie znajduje się pod literą „I”, oraz znaku określającego kulturę. W PJM słowo „kultura” migane jest na wysokości głowy i zostało ono przeniesione na kropkę z naszego logotypu.
Jury doceniło atrakcyjność, czytelność i konkretność zaprezentowanego znaku, co jednak najważniejsze – znak nie jest trudny do zamigania!