Festiwal Kultury Wrażliwej

Grafika na żółtym tle. Jedna osoba gra na gitarze, na głowie ma duże, przekreślone oko, druga unosi do góry kciuki, na głowie ma duże, przekreślone ucho. Trzecia osoba jest na wózku, unosi do góry kciuk i palec wskazujący.

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Kultury Wrażliwej – pierwszym na taką skalę wydarzeniu w Małopolsce. Przez dziesięć dni dwadzieścia trzy instytucje województwa małopolskiego i Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie będą prezentować swoją ofertę skierowaną do wszystkich, bez wyjątku. W trakcie Festiwalu będzie można obejrzeć w pełni inkluzywne wystawy i spektakle. Wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach, oprowadzaniach i warsztatach. Dostęp do kultury przysługuje każdemu – udowadniamy, że w Małopolsce jest ona na wyciągnięcie ręki.

Pełny repertuar wydarzeń festiwalowych u Współorganizatorów poniżej:

Otwarcie Festiwalu odbędzie się 24 września o godzinie 17.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie. Na otwarciu zostanie pokazany spektakl Lekcja anatomii – reinterpretacja (nawiązujący do słynnego obrazu Rembrandta) w reżyserii Agaty Skwarczyńskiej. Spektakl będzie dostępny dla osób z różnymi potrzebami, tj. tłumaczony na polski język migowy, w prostym języku. Wydarzenie jest bezpłatne.

Z kolei Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu podczas Festiwalu zaprasza na:

26 września, godz. 9:00
PORTRETY EMOCJI
seans filmu dokumentalnego (USA 2007, od 13 lat)
oraz rozmowa z reżyserem Sławomirem Grünbergiem
Prowadzenie: filmoznawca Karol Szafraniec

Wejściówki w cenie 2 zł dostępne od 1 września w kasie MCK Sokół i online na stronie mcksokol.pl

29 września – 1 października
RUCHOME GRAFFITI
warsztaty performatywno-taneczne z ćwiczeniami pracy z ciałem i głosem, elementami tańca towarzyskiego i improwizacji

Instruktorki tańca: Katarzyna Żeglicka i Patrycja Jarosińska
Podczas warsztatów zapewniamy tłumacza PJM
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 1 września na stronie mcksokol.pl
Udział w warsztatach dla osób od 13 lat bez względu na stopień sprawności i doświadczenie taneczne. Ważne jest uczestnictwo we wszystkie dni warsztatowe Ilość miejsc ograniczona.
Opłata za całe warsztaty: 15 zł

2 października, godz. 10:00
RUCHOME GRAFFITI – występ uczestników warsztatów performatywno-tanecznych
Podczas pokazu zapewniamy tłumacza PJM
Wejściówki w cenie 2 zł dostępne od 1 września w kasie i on-line na stronie mcksokol.pl

3 października, godz. 10:00
MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI
finisaż wystawy oraz recital duetu VIS a VIS – Katarzyna Chruściel, Rafał Gondek
Wstęp wolny.

Obrazy wykonane w ramach V MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH. Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Specjalnymi im. Mikołaja Kopernika w Chełmcu. Wystawę można oglądać od 8 września w Galerii Sztuki SOKÓŁ.

Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie serdecznie zaprasza na wystawę indywidualną artystki Joanny Pawlik pod tytułem Spinalonga w terminie 22 września – 11 października.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 29 września, o godz. 18:30. Będzie on tłumaczony na polski język migowy (PJM). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Festiwal zakończy się 4 października w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

Muzeum we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Kołem w Jabłonce oraz Małolipnicką Rodzina Kolpinga z Lipnicy Małej zaprasza do udziału w zajęciach pokazowo-warsztatowych – „Wykopki na Orawie”. Zapraszamy szczególnie szkoły posiadające oddziały integracyjne, całe rodziny, wszystkich Mieszkańców oraz Gości spędzających jesienny weekend na Orawie.

Organizatorzy chcą by na Orawie wszyscy czuli się jak w domu, zwłaszcza, że jak podkreślają „czeka nas wspólna praca. Najpierw przygotujemy wóz na wykopki, spakujemy potrzebne w polu: kosze, worki, motyki oraz jedzenie i picie, potem pojedziemy na pole, gdzie czeka nas kopanie i ładowanie ziemniaków. Ale bez obaw – po pracy zapraszamy na coś dla ciała i dla ducha: wspólne zabawy, trochę spotkania z kulturą i sztuką, trochę zabawy, tańca, muzyki, konkursy i… poczęstunek – oczywiście wszystko z ziemniakami w roli głównej!”

Ilość miejsc nieograniczona, przyda się każda para rąk, ważne, by dać nam znać, że planujecie się przyłączyć. I na koniec pamiętajcie jeszcze o jednym: na Orawie ziemniaki zwą „rzepą”!

PEŁNY PROGRAM WYDARZEŃ WE WSZYSTKICH INSTYTUCJACH I ZAPISY