Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Kultura powinna być dostępna dla każdego – bez względu na wiek, pochodzenie, status materialny czy poziom sprawności. Infrastruktura Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zapewnia swobodny dostęp do oferty instytucji dla osób z niepełnosprawnościami.

W celu uzyskania szerszych informacji lub powiadomienia nas o chęci przybycia i ewentualnej pomocy prosimy o kontakt z koordynatorami.

Informacja w polskim języku migowym (PJM): https://www.youtube.com/watch?v=gdjEDtXABKU;feature=youtu.be

Przedprzewodnik: https://https://www.youtube.com/watch?v=Of6FABnTl1w;feature=youtu.be

Audiodeskrypcja – Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku: https://https://www.youtube.com/watch?v=9ulta67dyAM;feature=youtu.be

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w ETR: https://penderecki-center.pl/uploads/Opis-Europejskiego-Centrum-Muzyki-Krzysztofa-Pendereckiego-w-formie-%C5%82atwej-do-czytania-i-rozumienia-ETR-2.pdf

Koordynator dostępności:

Marta Kula-Langer
e-mail: [email protected]
tel. 14 665 10 30
kom./SMS: 609 494 644

Katarzyna Daniel
e-mail: [email protected]
tel. 14 665 10 30
kom./SMS: 600 068 391

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego znajduje się w miejscowości Lusławice, oddalonej o 2 km od centrum miasteczka Zakliczyn nad Dunajcem, gdzie znajduje się najbliższy przystanek dla autobusów kursujących z Krakowa, Tarnowa, Gorlic. Do Centrum można dostać się stamtąd taksówkami, które mają swój postój tuż przy przystanku autobusowym.

Dla osób z niepełnosprawnościami wyznaczono dwa miejsca parkingowe, które znajdują się po prawej stronie od głównego wejścia. Istnieje także możliwość podjazdu pod same drzwi wejściowe, gdzie obsługa widowni chętnie udzieli wszelkich informacji oraz pomocy. Na drodze do głównego wejścia od parkingu dla osób z niepełnosprawnościami nie ma barier architektonicznych, można swobodnie podjechać wózkiem. Pozostałe miejsca parkingowe znajdują się dookoła budynku. Przy pierwszej bramie zlokalizowany jest również duży parking z nawierzchnią szutrową.

Drzwi głównego wejścia do budynku otwierają się na zewnątrz. Po wejściu do środka po prawej stronie znajduje się recepcja, przy której można odebrać bilet i uzyskać wszelkie informacje dotyczące przypisanego miejsca. Na lewo od recepcji jest wejście do foyer. Na wprost znajduje się szatnia, do której można swobodnie podejść lub podjechać wózkiem. Toalety można znaleźć po prawej i lewej stronie szatni – po lewej męska, po prawej damska i dla osób z niepełnosprawnościami. Wejścia na parter sali koncertowej ulokowane są po obu stronach foyer, które pozbawione jest progów i innych barier architektonicznych. Wszystkie drzwi otwierają się na zewnątrz. Widownia sali koncertowej to 650 miejsc, z których 450 ulokowanych jest na parterze w 16 rzędach. Pierwszych 11 znajduje się na płaskiej powierzchni i swobodnie można przy nich ustawić wózek. Kolejnych pięć rzędów znajduje się na podwyższeniu, na które można dostać się schodkami (załącznik: plan widowni). Na balkonie, na który można dostać się jedynie schodami, znajduje się 10 rzędów, z których siedem umieszczonych jest na podwyższeniu, na które prowadzą stopnie. Trzy pozostałe rzędy (A, B, C) znajdują się wzdłuż ścian, przy barierkach. Podczas każdego wydarzenia odbywającego się w Centrum do dyspozycji jest obsługa widowni, która chętnie udzieli wszelkich informacji, pomoże znaleźć i dotrzeć do konkretnego miejsca na widowni czy foyer. Pracownicy obsługi widowni są w Centrum już na godzinę przed koncertem.

Oprócz sali koncertowej w Centrum znajdują się: sale kameralna i konferencyjna, pokoje ćwiczeń, biblioteka oraz część pobytowa (dostępna tylko dla uczestników programów edukacyjnych – załącznik: plan Centrum). Ciągi komunikacyjne wewnątrz wyposażone są w pochylnie, które umożliwiają osobom na wózkach swobodne przemieszczanie się po budynku.

Zarówno w przestrzeni foyer, jak i części dydaktycznej zlokalizowane zostały odpowiednio oznakowane toalety przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz osób słabowidzących.

Ceny biletów na koncerty kształtują się w zależności od wydarzenia. Osobom z niepełnosprawnościami przysługują bilety ulgowe. Jeżeli zamierzasz przyjść z asystentem, poinformuj nas o tym przed zakupem biletu – przydzielimy dla niego bezpłatne miejsce. Koszt biletu ulgowego na zwiedzanie Ekspozycji i parku w Lusławicach to 17 złotych. Osoby z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności oraz ich asystenci są zwolnieni z opłaty za wstęp.
Bilety na koncerty oraz zwiedzanie Ekspozycji i parku można zakupić przez Internet poprzez stronę Centrum lub na miejscu, w specjalnym biletomacie, który znajduje po lewej stronie od wejścia do budynku. Przy biletomacie zawsze można uzyskać pomoc naszej obsługi widowni. W biletomacie możesz zapłacić tylko kartą.

Rezerwacja miejsc bezpłatnych – tel. 14 665 10 30, 14 666 43 00, e-mail: [email protected]

OFERTA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOSCIĄ WZROKU:

Oferta koncertowa Centrum jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Serdecznie zapraszamy również z asystentem lub psem-przewodnikiem. Po Ekspozycji multimedialnej „KRZYSZTOF PENDERECKI – DZIEDZICTWO POLSKIEJ MUZYKI XX i XXI WIEKU” oraz Arboretum Krzysztofa Pendereckiego oprowadza Przewodnik. Do dyspozycji są również audioprzewodniki w wersji audiodeskryptywnej i przewodniki w formie poręcznego tyfloplanu wraz z opisami w Alfabecie Braille’a.

W trakcie przygotowania jest system informacji „beacon”, w którym planowane jest zawarcie audiodeskrypcji Centrum. W budynku zostały zainstalowane urządzenia „beacon” pozwalające na połączenie z telefonem komórkowym przez system Bluetooth.


OFERTA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU:

W sali koncertowej znajduje się pętla indukcyjna. Obejmuje ona 27 miejsc w III rzędzie na parterze. Jest zamontowana na stałe i aktywna podczas każdego koncertu. Ekspozycję multimedialną można zwiedzić za pomocą audioprzewodnika, w którym dostępna jest ścieżka zwiedzania w Polskim Języku Migowym. W zwiedzaniu nie uczestniczy tłumacz Polskiego Języka Migowego. Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością słuchu, skontaktuj się z koordynatorem dostępności na dwa tygodnie przed planowaną wizytą, a postaramy się zapewnić tłumaczenie.

UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU:

Budynek Centrum nie posiada barier architektonicznych, które mogłyby utrudniać dostęp osobom poruszającym się na wózkach. Z myślą o uczestnikach kursów mistrzowskich z niepełnosprawnością ruchu w Centrum dostępny jest przestronny pokój z dostosowaną łazienką. W sali koncertowej dla osób na wózkach przeznaczone są miejsca po bokach rzędów I-X na parterze, po dwa przy każdym rzędzie. W sumie w ten sposób można ustawić do 20 wózków. Jedynym miejscem niedostępnym dla osób na wózkach jest balkon sali koncertowej, na który można dostać się jedynie schodami. Centrum nie dysponuje windą ani platformą schodową. Jeżeli planujesz zwiedzić Arboretum i chcesz zgłosić nam swoje potrzeby związane z poruszaniem się, skontaktuj się z nami, by otrzymać przydatne informacje czy pomoc asystenta. Możliwości poruszania się po parku są ściśle związane z warunkami atmosferycznymi. Droga zwiedzania prowadzi alejkami o nawierzchni szutrowej, kamienistej oraz schodami, które można ominąć poruszając się trawnikiem po nachylonym zboczu. Ekspozycja multimedialna nie jest w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach – część zbiorów znajduje się na wysokości uniemożliwiającej pełny odbiór oferty. Aby zorganizować pomoc asystenta, prosimy o wiadomość na kilka dni przed planowaną wizytą.

Wszystkie pomieszczenia budynku Centrum wyposażone są w system sygnalizacji pożaru. Sygnalizacja alarmu pożaru działa dzięki czujkom alarmowym, które po wykryciu zadymienia uruchamiają sygnały dźwiękowy i świetlny. Sygnalizatory optyczno-akustyczne znajdują się nad każdym z wyjść z sali koncertowej. Ewakuacją do momentu przybycia straży pożarnej dowodzi kierownik techniczny budynku. Osoby przeprowadzające ewakuację mają dążyć do tego, aby wśród ewakuowanych w pierwszej kolejności były osoby o ograniczonej (z różnych względów) zdolności poruszania się.

W celu zapewnienia właściwej widzialności umożliwiającej ewakuację drogi ewakuacyjne wyposażono w awaryjne oświetlenie oraz fluorescencyjne znaki kierunkowe, aby jednoznacznie wskazywały drogę ewakuacji do bezpiecznego miejsca.

Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej ze względu na to, iż w dolnych partiach pomieszczeń panować będzie mniejsze zadymienie. Poruszać należy się wzdłuż ścian, by nie stracić orientacji kierunku ruchu.

Długość drogi ewakuacyjnej z sali koncertowej do wyjścia na zewnątrz obiektu wynosi ok. 20 m.

PLAN BUDYNKU: https://penderecki-center.pl/uploads/PLAN2017.jpg

PLAN SALI: https://penderecki-center.pl/uploads/PLAN-SALI.pdf