Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Kultura powinna być dostępna dla każdego – bez względu na wiek, pochodzenie, status materialny czy poziom sprawności. Infrastruktura Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zapewnia swobodny dostęp do oferty instytucji dla osób z niepełnosprawnościami.

W celu uzyskania szerszych informacji lub powiadomienia nas o chęci przybycia i ewentualnej pomocy prosimy o kontakt z koordynatorami.

Informacja w Polskim Języku Migowym (PJM): https://www.youtube.com/watch?v=5e7RiXWgzVI&feature=youtu.be

Koordynator dostępności:

Katarzyna Cygan
e-mail: [email protected]
tel. 14 665 10 30
kom. 600 068 391

Jan Tomala
e-mail: [email protected]
tel. 12 333 40 01

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego znajduje się w miejscowości Lusławice, oddalonej o 2 km od centrum miasteczka Zakliczyn nad Dunajcem, gdzie znajduje się najbliższy przystanek dla autobusów kursujących z Krakowa, Tarnowa, Gorlic. Do Centrum można dostać się stamtąd taksówkami, które mają swój postój tuż przy przystanku autobusowym.

Przed budynkiem znajduje się obszerny parking dla samochodów osobowych oraz autokarów. Dla osób poruszających się na wózkach istnieje możliwość podjazdu pod drzwi wejściowe, gdzie obsługa widowni chętnie udzieli wszelkich informacji oraz pomocy. Centrum nie posiada wyznaczonych miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Jednakże istnieje możliwość zarezerwowania takiego miejsca przy wcześniejszym poinformowaniu jednego z koordynatorów.

Drzwi głównego wejścia do budynku otwierają się na zewnątrz. Po wejściu do środka po prawej stronie znajduje się recepcja, przy której można odebrać bilet i uzyskać wszelkie informacje dotyczące przypisanego miejsca. Na lewo od recepcji jest wejście do foyer. Na wprost znajduje się szatnia, do której można swobodnie podejść lub podjechać wózkiem. Toalety można znaleźć po prawej i lewej stronie szatni – po lewej męska, po prawej damska i dla osób z niepełnosprawnościami. Wejścia na parter sali koncertowej ulokowane są po obu stronach foyer, które pozbawione jest progów i innych barier architektonicznych. Wszystkie drzwi otwierają się na zewnątrz. Widownia sali koncertowej to 650 miejsc, z których 450 ulokowanych jest na parterze w 16 rzędach. Pierwszych 11 znajduje się na płaskiej powierzchni i swobodnie można przy nich ustawić wózek. Kolejnych pięć rzędów znajduje się na podwyższeniu, na które można dostać się schodkami (załącznik: plan widowni). Na balkonie, na który można dostać się jedynie schodami, znajduje się 10 rzędów, z których siedem umieszczonych jest na podwyższeniu, na które prowadzą stopnie. Trzy pozostałe rzędy (A, B, C) znajdują się wzdłuż ścian, przy barierkach. Podczas każdego wydarzenia odbywającego się w Centrum do dyspozycji jest obsługa widowni, która chętnie udzieli wszelkich informacji, pomoże znaleźć i dotrzeć do konkretnego miejsca na widowni czy foyer. Pracownicy obsługi widowni są w Centrum już na godzinę przed koncertem.

Oprócz sali koncertowej w Centrum znajdują się: sale kameralna i konferencyjna, pokoje ćwiczeń, biblioteka oraz część pobytowa (dostępna tylko dla uczestników programów edukacyjnych – załącznik: plan Centrum). Ciągi komunikacyjne wewnątrz wyposażone są w pochylnie, które umożliwiają osobom na wózkach swobodne przemieszczanie się po budynku.

Zarówno w przestrzeni foyer, jak i części dydaktycznej zlokalizowane zostały odpowiednio oznakowane toalety przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz osób słabowidzących.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego realizuje kilkadziesiąt koncertów rocznie. Wstęp na wydarzenia odbywające się w Centrum jest bezpłatny. Rezerwacja biletów odbywa się za pomocą internetowego systemu rezerwacji biletów. W tym celu wystarczy kliknąć link „Rezerwacja biletów” załączony do opisu każdego koncertu na stronie internetowej Europejskiego Centrum Muzyki http://penderecki-center.pl.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU:

Oferta koncertowa CENTRUM jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Serdecznie zapraszamy również z asystentem lub psem przewodnikiem. Pod numerem telefonu 608 388 313 istnieje możliwość zamówienia asystenta, który pomoże osobie z niepełnosprawnością wzroku w poruszaniu się po Centrum.

W trakcie przygotowania jest system informacji „beacon”, w którym planowane jest zawarcie audiodeskrypcji Centrum. W budynku zostały zainstalowane urządzenia „beacon” pozwalające na połączenie z telefonem komórkowym przez system Bluetooth.


OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU:

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością słuchu, dysponujemy pętlą indukcyjną w sali koncertowej. Pętla obejmuje 80 miejsc w rzędach I-II na parterze i jest zamontowana na stałe. W celu zapewnienia miejsca objętego pętlą indukcyjną prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub mailową, gdyż miejsca przydzielane są tuż przed koncertem w momencie wydawania biletu. Nie ma możliwości wyboru miejsca przy dokonywaniu rezerwacji internetowej.

UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ RUCHU:

Budynek Centrum nie posiada barier architektonicznych, które mogłyby utrudniać dostęp osobom poruszającym się na wózkach. Dzięki pochylniom zarówno odbiorcy koncertów, jak i uczestnicy programów edukacyjnych z dysfunkcją ruchu mogą swobodnie przemieszczać się po budynku. Z myślą o uczestnikach kursów mistrzowskich z niepełnosprawnością ruchu w Centrum dostępny jest przestronny pokój z dostosowaną łazienką. W sali koncertowej dla osób na wózkach przeznaczone są miejsca po bokach rzędów I-XI na parterze, po dwa przy każdym rzędzie. W sumie w ten sposób można ustawić do 20 wózków. Jedynym miejscem niedostępnym dla osób na wózkach jest balkon sali koncertowej, na który można dostać się jedynie schodami. Centrum nie dysponuje windą ani platformą schodową.

Wszystkie pomieszczenia budynku Centrum wyposażone są w system sygnalizacji pożaru. Sygnalizacja alarmu pożaru działa dzięki czujkom alarmowym, które po wykryciu zadymienia uruchamiają sygnały dźwiękowy i świetlny. Sygnalizatory optyczno-akustyczne znajdują się nad każdym z wyjść z sali koncertowej. Ewakuacją do momentu przybycia straży pożarnej dowodzi kierownik techniczny budynku. Osoby przeprowadzające ewakuację mają dążyć do tego, aby wśród ewakuowanych w pierwszej kolejności były osoby o ograniczonej (z różnych względów) zdolności poruszania się.

W celu zapewnienia właściwej widzialności umożliwiającej ewakuację drogi ewakuacyjne wyposażono w awaryjne oświetlenie oraz fluorescencyjne znaki kierunkowe, aby jednoznacznie wskazywały drogę ewakuacji do bezpiecznego miejsca.

Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej ze względu na to, iż w dolnych partiach pomieszczeń panować będzie mniejsze zadymienie. Poruszać należy się wzdłuż ścian, by nie stracić orientacji kierunku ruchu.

Długość drogi ewakuacyjnej z sali koncertowej do wyjścia na zewnątrz obiektu wynosi ok. 20 m.

PLAN BUDYNKU: http://penderecki-center.pl/uploads/PLAN2017.jpg

PLAN SALI: http://penderecki-center.pl/uploads/PLAN-SALI.pdf