Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną dowiesz się tutaj, że wyjście do Filharmonii Krakowskiej to sama przyjemność począwszy od przyjaznej ceny biletów poprzez miłą atmosferę aż po niezapomniane chwile spędzone podczas koncertu.

Jeżeli jesteś opiekunem grupy osób niepełnosprawnych podpowiemy Ci jak można uzyskać bezpłatne bilety na koncerty dla dzieci.

Osoba kontaktowa

Osoby z niepełnosprawnościami wybierające się do naszej instytucji mogą skorzystać z opieki osoby pierwszego kontaktu, która pomoże dokonać rezerwacji, kupić bilet, przekaże potrzebne informacje obsłudze koncertu, jest obecna podczas koncertu i w razie potrzeby służy pomocą.

Można się z nami skontaktować telefonicznie, SMS-owo lub mailowo.

Osoby pierwszego kontaktu:

Monika Woźniak
tel. 504 063 337
e-mail: [email protected]

Bernadetta Skiba
tel. 504 063 396
e-mail: [email protected]

Opiekunowie, pies przewodnik

– Jeżeli osoba z niepełnosprawnością przyszła do Filharmonii Krakowskiej bez opiekuna, obsługa koncertu służy pomocą w poruszaniu się po budynku.

– Jeżeli osobie z niepełnosprawnością towarzyszy opiekun, Filharmonia Krakowska przewidziała ulgi w cenie biletu dla tej osoby.

– Jeżeli osobie z niepełnosprawnością towarzyszy pies przewodnik, jest możliwość wejścia z nim na salę koncertową.

Jak do nas trafić?

Filharmonia Krakowska znajduje się w centrum Starego Miasta przy ul. Zwierzynieckiej 1:

– 200 m od Rynku Głównego

– 300 m od Wawelu

– 200 m od Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Budynek znajduje się na skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej – Straszewskiego – Franciszkańskiej.

Komunikacja miejska

Można do nas przyjechać tramwajami linii nr:

1, 2, 8, 13, 20;

linii czasowych nr 4, 24 i 14

i wysiąść na przystanku Filharmonia.

PARKING

– Przy filharmonii od strony ul. Zwierzynieckiej znajduje się miejsce postojowe dla osoby z niepełnosprawnością.

– Filharmonia Krakowska nie posiada własnego parkingu – autokar ze zorganizowaną wycieczką może się zatrzymać na czas wejścia i wyjścia osób z autokaru.

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH

Wokół skrzyżowania ul. Straszewskiego – Zwierzynieckiej – Franciszkańskiej znajdują się płaskie przejścia dla pieszych, bez krawężników.

– Przy głównym wejściu do filharmonii znajduje się niewielki próg o wysokości ok. 2 cm.

– Kasa filharmonii znajduje się na parterze – wejście od ul. Straszewskiego.

– Kasa czynna jest od wtorku do piątku od godziny 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 19.00. W sobotę i niedzielę kasa otwierana jest na godzinę przed koncertem.

– W drzwiach wejściowych Filharmonii Krakowskiej zmieści się wózek inwalidzki.

 

Rozplanowanie przestrzeni:

a) Kasa filharmonii

– znajduje się na parterze (wejście od ul. Straszewskiego). Drzwi wejściowe do budynku filharmonii są bardzo szerokie, nie ma problemu z przejazdem wózków inwalidzkich;

b) Obsługa

– Przy wejściu do holu filharmonii stoją bileterzy, którzy odpowiedzialni są za sprawdzanie biletów i zaproszeń. Bileterzy służą pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Drzwi wejściowe do budynku filharmonii są bardzo szerokie, nie ma problemu z przejazdem wózków inwalidzkich, ale bileter każdorazowo otwiera drugą część drzwi, aby osoba na wózku swobodnie wjechała do budynku.

– Przy wejściu na salę filharmonii stoją osoby z obsługi, tak zwane osoby rozprowadzające, które otwierają i zamykają drzwi na salę, wskazują miejsce na sali, służą pomocą słuchaczom. Jeżeli osoba z niepełnosprawnością jest bez opiekuna, rozprowadzający wskaże, a jeżeli trzeba – zaprowadzi na miejsce, podczas przerwy podejdzie i zapyta, czy wszystko w porządku, jeżeli jest potrzeba – odprowadzi do toalety, a po koncercie pomoże wyjść z sali, odebrać i ubrać płaszcz.

c) Szatnia

– Znajduje się na poziomie -1. Jeżeli osoba z niepełnosprawnością przybyła bez opiekuna, obsługa koncertu pomoże w zdjęciu płaszcza, ubraniu płaszcza po koncercie, zaprowadzi na salę, pomoże wyjść z sali, zaprowadzi do toalety (jeżeli jest taka potrzeba), podczas przerwy zapyta, czy wszystko jest w porządku.

– Do szatni nie ma windy.

d) Sala koncertowa

– Główna część sali koncertowej, licząca 526 miejsc, znajduje się na parterze. Przy wejściu na salę nie ma progów. Obsługa koncertu, wpuszczając gości na salę, otwiera dwie części drzwi tak, aby wszyscy swobodnie mogli wejść.

– Druga część sali, licząca 167 miejsc, znajduje się na pierwszym piętrze. Na pierwsze piętro nie ma windy.

e) Obsługa i pracownicy

Część osób pracujących w filharmonii oraz w obsłudze koncertów uczestniczyła w szkoleniu „Obsługa osób niepełnosprawnych podczas wydarzeń kulturalnych”. Na koncercie jest przynajmniej jedna osoba z obsługi (oprócz osoby pierwszego kontaktu), która przeszła szkolenie. Obsługa zawsze służy pomocą, nie jest nachalna, ale też nie boi się podejść do osoby z niepełnosprawnością i zapytać, czy ta nie potrzebuje pomocy.

f) Wejście na salę

– Sala koncertowa Filharmonii Krakowskiej podzielona jest na parter i balkon na pierwszym piętrze. Główna część sali koncertowej, licząca 526 miejsc, znajduje się na parterze.

– Druga część sali, licząca 167 miejsc, znajduje się na pierwszym piętrze. W budynku Filharmonii nie ma windy.

– Wejście na salę na parterze nie ma progów.

Kasjerzy są przygotowani do obsługi osób z niepełnosprawnością, udzielają wszelkich niezbędnych informacji dotyczących zniżkowych cen biletów dla osób uprawnionych, pomagają wybrać najlepsze miejsce na sali, przekazują obsłudze informację o liczbie osób z niepełnosprawnością (indywidualnych, grup zorganizowanych).

Filharmonia Krakowska przygotowała zniżkowe bilety dla osób z niepełnosprawnością:

a) dla osoby z niepełnosprawnością posiadamy bezpłatne bilety na koncerty piątkowo-sobotnie (bez koncertów specjalnych: z wyższą ceną biletu, np. koncert sylwestrowy)

b) dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością podczas koncertu piątkowo-sobotniego przeznaczony jest bilet ulgowy (liczba miejsc ograniczona)

c) dla dzieci z niepełnosprawnością uczęszczających na koncert dla dzieci przewidujemy bilety zniżkowe (zniżka 50%)

Dla zorganizowanych grup osób z niepełnosprawnościami uczęszczających na koncerty dla dzieci przewidziane są bezpłatne bilety (liczba miejsc ograniczona) po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez dyrektora naczelnego Filharmonii, na podstawie przedstawionej mu pisemnej prośby.

Jak przygotować pismo z prośbą o bezpłatne bilety lub bilety zniżkowe na koncerty dla dzieci?

a) Pismo należy zaadresować do dyrektora Filharmonii Krakowskiej (obecnie: Bogdan Tosza) idostarczyć:mailowo: [email protected] lub [email protected];zostawić w kasie biletowej; opiekun grupy może przynieść osobiście do sekretariatu lub działu promocji (II piętro)

b)   W piśmie powinny znaleźć się następujące informacje:

– data koncertu

– liczba osób (ew. informacja o liczbie osób na wózkach inwalidzkich)

– nazwa instytucji lub ośrodka

– dane kontaktowe

– w przypadku starania się o bilet zniżkowy dla dziecka należy uzasadnić prośbę.

* Prośba o miejsca bezpłatne lub zniżkowy bilet na koncerty dla dzieci rozpatrywana jest indywidualnie przez dyrektora instytucji.

** Liczba miejsc bezpłatnych jest ograniczona.

*** Miejsca bezpłatne znajdują się w czterech ostatnich rzędach na parterze (rzędy: 18, 19, 20, 21)