Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przykładamy dużą wagę do tego, aby każdy zwiedzający czuł się u nas swobodnie i mógł w interesujący sposób spędzić czas. Wierzymy, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego staramy się, aby w możliwie największym stopniu ułatwiać dostęp do wystaw i oferty edukacyjnej.

Siedziba Muzeum AK została w 2017 roku wyróżniona nagrodą „Lidera dostępności” w zakresie niwelowania barier architektonicznych w obiekcie zabytkowym. Wystawa stała zaopatrzona jest w audiodeskrypcję dla osób z dysfunkcją wzroku oraz filmy w Polskim Języku Migowym i z napisami dla osób głuchych.

Koordynatorem Dostępności w Muzeum AK jest Agnieszka Zaręba-Kotarba [email protected], tel. 12 41 00 773

Łącznikiem jest Katarzyna Mazur
[email protected], tel. 12 41 00 780

Przeszkolenie pracowników pierwszego kontaktu

Część pracowników Muzeum została przeszkolona z profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnościami 3 edukatorów, pracownik merytoryczny, kasjerka.

Około 400 metrów od siedziby Muzeum AK znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości.

Do Muzeum AK można dotrzeć środkami komunikacji miejskiej:

– przystanek tramwajowy „Dworzec Główny Tunel” zlokalizowany jest pod dworcem kolejowym, ok. 500 metrów od budynku. Po opuszczeniu tramwaju należy kierować się do wyjścia prowadzącego w stronę dworca autobusowego. Do Muzeum można dotrzeć peronami kolejowymi lub ulicą Wita Stwosza.

Przystanek obsługują następujące linie:

5 (Krowodrza Górka – Wzgórza Krzesławickie)

19 (Borek Fałęcki – Dworzec Towarowy)

50 (Krowodrza Górka – Kurdwanów)

– przystanek autobusowy „Muzeum Armii Krajowej” zlokalizowany jest ok. 40 metrów od budynku.

Obsługuje go linia nr 537 (Dworzec Główny Wschód – Witkowice).

– przystanek autobusowy „Dworzec Główny Wschód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku.

Obsługują go następujące linie:

124 (Os. Podwawelskie – Tauron Arena Kraków Wieczysta),

152 (Aleja Przyjaźni – Cmentarz Olszanica),

182 (Dworzec Główny Wschód – Os. Na Stoku),

192 (Czyżyny Dworzec – Chełm),

208 (Dworzec Główny Wschód – Kraków Airport),

424 (Os. Podwawelskie – Ugorek),

537 (Dworzec Główny Wschód – Witkowice),

– przystanek autobusowy „Cmentarz Rakowicki Zachód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku.

Obsługują go następujące linie:

105 (Cmentarz Batowice/Prądnik Czerwony – Dworzec Główny Zachód)

129 (Czyżyny Dworzec – Dworzec Główny Zachód)

139 (Kombinat – Mydlniki)

159 (Cichy Kącik – Osiedle Piastów)

169 (Górka Narodowa – Zajezdnia Wola Duchacka/Piaski Wielkie)

257 (Narama Remiza – Nowy Kleparz)

277 (Iwanowice – Nowy Kleparz)

280 (Owczary Pętla – Nowy Kleparz)

Muzeum nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi.

Przed budynkiem, obok rampy prowadzącej do wejścia, znajduje się jedno stanowisko przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej. Postój osoby uprawnionej jest bezpłatny. Samochód można zaparkować na parkingach prywatnych lub w Strefie Płatnego Parkowania. Nie ma możliwości pozostawienia samochodu obok Muzeum przy ul. Wita Stwosza.

Do Muzeum prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych. Teren wokół budynku wyłożony jest kostką brukową. Płaskie kostki o wymiarach 9×9 cm znajdują się również wewnątrz budynku.

Kasa znajduje się po lewej stronie od wejścia. Za nią zlokalizowana jest szatnia. Obok szatni dostępne są również szafki zamykane na kluczyk, gdzie można pozostawić rzeczy osobiste.

Toaleta jest po prawej stronie od wejścia. Należy przekroczyć szklane drzwi i skręcić w prawo. Toalety znajdują się po prawej stronie krótkiego korytarza. Kolejno są to: damska, dla osoby z niepełnosprawnościami, męska.

Kioski multimedialne uruchamia się przykładając plastikową kartę RFID, którą otrzymuje się w kasie, do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te zwykle znajdują się nad lub pod monitorem.

Na zwiedzanie należy przeznaczyć minimum jedną godzinę zegarową, ale aby spokojnie zapoznać się z treściami wystawy rekomendowany czas to około dwie godziny.

Narracja wystawy stałej rozpoczyna się w podcieniach zlokalizowanych na dziedzińcu Muzeum. Po minięciu kasy należy kierować się przed siebie. Pierwsze gabloty znajdują się po lewej stronie. Ścieżka zwiedzania wystawy stałej zaznaczona jest szarymi strzałkami na kostce brukowej. Przy kasie można pobrać mapę z zaznaczoną trasą. Zasadnicza część narracji o Polskim Państwie Podziemnym znajduje się na poziomie -1 w podziemiach Muzeum. Na poziomie +1 znajduje się przestrzeń wystaw czasowych, sala edukacyjna oraz aula.

Informacja dla osób z niepełnosprawnością ruchu:

– do głównego wejścia do Muzeum prowadzi podjazd zaopatrzony w poręcze

– na dziedzińcu Muzeum znajduje się winda. To poziom 0. Na poziomie -1 jest zasadnicza część wystawy stałej, a na poziomie +1 znajduje się przestrzeń wystaw czasowych, aula oraz sala edukacyjna (Mała Akademia).

– sale wystawowe pozbawione są stopni i progów, które utrudniałyby poruszanie się podczas zwiedzania Na wystawie stałej dostępne są ławki, na których można odpocząć podczas zwiedzania.

  1. Bilet dla osoby z niepełnosprawnością 7,00 zł
  2. Bilet dla ucznia/studenta z niepełnosprawnością 3,50 zł
  3. Bilet dla asystenta osoby z niepełnosprawnością 1,00 zł

Informacja dla osób z dysfunkcją wzroku:

– audiodeskrypcję ścieżki zwiedzania można pobrać przed wizytą w Muzeum: http://www.muzeum-ak.pl/stronysn/strona.php?idwyb=7

– na wystawie stałej znajdują się przedmioty do dotykania: mundur, puzzle obrazujące kształt II RP oraz poszczególnych województw, czołg Vickers, riksza, klucze telegraficzne, kadłub bombowca Halifax

– Muzeum AK dysponuje również dodatkowymi przedmiotami do dotykania, głównie wyposażeniem żołnierskim (broń, ekwipunek) oraz odznaczeniami. Chęć skorzystania prosimy zgłaszać pod nr telefonu: 12 41 00 770.

Informacja dla osób głuchych:

Z filmów ścieżki zwiedzania w Polskim Języku Migowym i z napisami można skorzystać w Muzeum. Filmy dostępne są poprzez sieć WI-FI na własnych urządzeniach mobilnych poprzez zeskanowanie kodów QR umieszczonych w wybranych punktach ekspozycji oraz w kioskach multimedialnych po użyciu karty RFID. Plastikową kartę można pobrać w kasie Muzeum. Aby uruchomić tłumaczenie należy przyłożyć kartę do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te znajdują się nad lub pod ekranem.

W przypadku ogłoszenia ewakuacji, w całym budynku rozsyłany jest sygnał głosowy o konieczności opuszczenia budynku. W przypadku wykrycia pożaru System Sygnalizacji Pożaru automatycznie uruchamia procedury ewakuacji oraz oddymiania budynku. W całym budynku rozsyłany jest sygnał głosowy o konieczności jego opuszczenia. Wszystkie windy zjeżdżają do poziomu parteru i tam pozostają. W momencie wyłączenia zasilania budynku w energię elektryczną automatycznie załącza się system oświetlenia awaryjnego, włączają się lampy piktogramowe wskazujące kierunek ewakuacji. Główna klatka schodowa zostaje otoczona kurtynami dymoszczelnymi tworząc warunki umożliwiające ewakuację. Wyznaczone osoby pomagają wszystkim bezpiecznie opuścić budynek.