Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie pragnie być dostępne dla każdego. Ponieważ nasi goście mają różnorodne potrzeby, pracujemy nad tym, by każdy czuł się u nas dobrze i mógł skorzystać jak najwięcej. Przestrzeń ekspozycji stałej dostosowaliśmy do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Wprowadziliśmy ścieżkę zwiedzania dla osób z dysfunkcjami wzroku. Współpracujemy z tłumaczami polskiego języka migowego. Prowadzimy warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zależy nam także na tym, aby w naszych działaniach mogły spotkać się wspólnie różne środowiska. Jesteśmy otwarci na Państwa potrzeby, sugestie i pomysły. Prosimy je zgłaszać Oldze Błaszczyńskiej, która koordynuje prace nad dostępnością Muzeum i postara się odpowiedzieć na każde pytanie związane z wizytą w muzeum.

Oświadczenie o dostępności: https://youtu.be/iK0a8-K8aEc

 

Zwiedzaj z asystentem!

Jeśli samodzielne zwiedzanie wystawy jest dla Ciebie trudne, zapraszamy Cię do zwiedzania wystawy stałej z asystentem. Pomoże Ci bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po ekspozycji oraz w pełni korzystać z dostępnych materiałów. Jest to oferta bezpłatna. Jeśli będzie taka potrzeba, asystent pomoże Ci dotrzeć z przystanku tramwajowego lub samochodu do Muzeum i z powrotem. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty minimum dwa dni przed planowaną wizytą w Muzeum pod numerem telefonu 533 325 435 (możliwość zgłoszenia także poprzez SMS) lub pod adresem [email protected].

Olga Błaszczyńska
Tel/sms: 533 325 435
Mail: [email protected]

Aleksandra Migalska
Tel: 12 430 18 27
Mail: [email protected]

Muzeum Etnograficzne w Krakowie mieści się w dwóch budynkach. Są to „Dom Esterki” przy ulicy Krakowskiej 46 oraz Ratusz przy placu Wolnica 1.

Oba budynki znajdują się w niedużej odległości od siebie – około 100 metrów. Można do nas dotrzeć komunikacją miejską. Najbliższy przystanek to przystanek tramwajowy „Plac Wolnica”. Zatrzymują się tutaj tramwaje linii nr 6, 8, 10, 13.

Ratusz jest miejscem ekspozycji stałej, tutaj także odbywa się większość wydarzeń edukacyjnych.

„Dom Esterki” jest miejscem wystaw czasowych. Znajduje się tutaj również biblioteka i sekretariat Muzeum.

Trasa od przystanku do Muzeum jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Z przystanku, w zależności od kierunku z jakiego się przyjechało, trzeba pokonać jedno lub dwa przejścia dla pieszych. Krawężniki przy przejściach dostosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózku.

Do drzwi wejściowych Ratusza prowadzą czterostopniowe schody. Po prawej stronie schodów znajduje się poręcz i podjazd dla wózków zorientowany równolegle do ściany budynku. Przeszklone drzwi wejściowe otwierane są do środka. Nie otwierają się automatycznie i są dość ciężkie, dlatego do pomocy w ich otwarciu zobowiązany jest portier.

Tuż po wejściu do Ratusza zobaczysz portiernię. Jest widoczna i nie zabudowana, co umożliwia portierom wychodzenie do gości z informacją, a także pomoc przy otwieraniu drzwi.

Kasa znajduje się po lewej stronie od wejścia. W tym samym miejscu znajdziesz także niewielki sklepik muzealny.

Szatnia znajduje się na parterze. Możesz do niej wejść z dwóch stron – albo mijając stanowisko portiera, albo od strony kasy i sklepiku muzealnego.

Toaleta znajduje się po prawej stronie od wejścia. Jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz osób słabowidzących.

Dla zwiedzających dostępna jest winda wyposażona w poręcz. Korzystanie z windy odbywa się w asyście pracownika MEK – opiekuna ekspozycji, przewodnika lub portiera.

W przestrzeniach recepcyjnych nie ma progów, ani innych barier architektonicznych utrudniających poruszanie się.

Przestrzeń ekspozycji stałej

W przestrzeni ekspozycji stałej znajdują się:

 • ławki i krzesła, na których można usiąść
 • kontrastowe oznaczenia przy stopniach i progach
 • folie powiększające, które mogą być pomocne w przypadku trudności z przeczytaniem drobniejszego druku

Ekspozycja stała w Ratuszu obejmuje trzy piętra:

 • Parter (izby krakowska i podhalańska, nisza z piecem garncarskim, olejarnia, folusz, izba szkolna oraz drewniane modele architektoniczne w korytarzu). Na parterze, przy wejściach do izb, napotkamy dosyć wysokie progi, które mogą stanowić utrudnienie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Możliwe jest skorzystanie z pomocy asystenta, który pomoże wejść lub wjechać na wózku do izb, a także w razie potrzeby towarzyszyć będzie podczas całego zwiedzania. Skorzystanie z tej oferty jest bezpłatne. Prosimy o zgłoszenie zamiaru skorzystania z asysty z minimum dwudniowym wyprzedzeniem (Olga Błaszczyńska, numer telefonu 533 325 435, możliwość zgłoszenia także poprzez SMS, a także pod adresem [email protected]).
 • Pierwsze piętro (galeria strojów ludowych, część ekspozycji poświęcona takim tematom jak: rodzina i społeczność chłopska, tradycyjna gospodarka, rzemiosło i wytwórczość domowa, instrumenty muzyczne oraz obrzędy bożonarodzeniowe i wielkanocne). Część eksponatów osłonięta jest szklanymi gablotami, a część ustawiona na postumentach lub osłonięta barierką. Na pierwszym piętrze progi są nieliczne i dość niskie. Przejazd na wózku jest możliwy, choć może być potrzebna pomoc przy pokonywaniu progów, w czym pomogą przeszkoleni opiekunowie sal.
 • Drugie piętro („Nieobjęta ziemia” – wystawa sztuki z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie). Na tej wystawie znajdują się obrazy i rzeźby, które nie są w żaden sposób osłonięte barierkami ani szybą. Na drugim piętrze znajdują się nieliczne, niewysokie progi. Przejazd na wózku jest możliwy, choć może być potrzebna pomoc przy pokonywaniu progów, w czym pomogą przeszkoleni opiekunowie sal.

Dla osób z dysfunkcją wzroku

 • Pies przewodnik jest zawsze mile widziany – w razie potrzeby oferujemy miskę z wodą.
 • Istnieje ścieżka zwiedzania dla osób słabowidzących i niewidomych. Pozwala poznać wybrane eksponaty oraz materiały wystawowe poprzez dotyk. Ze względu na brak linii prowadzących i komunikatów głosowych oferujemy korzystanie ze ścieżki jedynie w towarzystwie asystenta gościa muzealnego. Skorzystanie z asystenta jest bezpłatne. Ścieżka dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie i dla grup. Ze względów organizacyjnych prosimy o kontakt minimum dwa dni przed planowaną wizytą w celu umówienia zwiedzania z asystentem (Olga Błaszczyńska, numer telefonu 533 325 435, możliwość zgłoszenia także poprzez SMS, a także pod adresem [email protected]).
 • Zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach oferty dla grup zorganizowanych dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku: „Boże Narodzenie. Czas niecodzienny”, „W dawnej szkole”, „Krakowiacy. Chodź opowiem ci historię”.
 • Istnieje możliwość dostosowania do Państwa potrzeb pozostałych warsztatów z oferty dla grup zorganizowanych.

Dla osób z dysfunkcją słuchu

 • Tłumacz PJM (polskiego języka migowego) – bezpłatne tłumaczenie podczas zwiedzania z przewodnikiem muzealnym, podczas warsztatów dla grup zorganizowanych oraz innych wydarzeń edukacyjnych. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie chęci skorzystania z tłumaczenia na PJM minimum 2 tygodnie przed planowaną wizytą. (Olga Błaszczyńska, numer telefonu 533 325 435, możliwość zgłoszenia także poprzez SMS, a także pod adresem [email protected])

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową

 • Każde wydarzenie w ratuszu jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu. W razie potrzeby oferujemy nieodpłatnie pomoc asystenta (konieczne jest zgłoszenie z minimum dwudniowym wyprzedzeniem – Olga Błaszczyńska, numer telefonu 533 325 435, możliwość zgłoszenia także poprzez SMS, a także pod adresem [email protected]).

Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu

 • Bezpłatne warsztaty w ramach programu Bon Kultury: „Stop-klatka” oraz „Na tropie codzienności”. Warsztaty dla grup zorganizowanych, do 15 osób, w wieku 16+.

Dla osób z niepełnosprawnościami oferujemy:

 • Ulgowy bilet wstępu na wystawę stałą – 7zł
 • Ulgowy bilet grupowy (od 10 osób wzwyż) – 5 zł od osoby

Zwiedzający nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem oferty i przestrzeni Muzeum do jego potrzeb.