Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu dokłada wszelkich starań, aby być miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich, gdyż każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze.

SĄDECKI PARK ETNOGRAFICZNY

Ze względu na specyfikę ekspozycji (muzeum typu wieś) poruszanie się po skansenie oraz wejście do budynków jest utrudnione (m.in. nierówność terenu, nieutwardzone drogi, wysokie progi, wąskie drzwi). W skansenie brak udogodnień dla osób z dysfunkcjami ruchu. Jedynie w sektorze kolonistów niemieckich znajdują się sala wystaw zmiennych oraz toaleta przystosowane dla osób o ograniczonej motoryce.

Osoby niewidome i niedowidzące mogą zwiedzać ekspozycję z psem przewodnikiem oraz dotykać eksponaty  wskazane przez opiekuna obiektu.

Udogodnieniem dla dzieci słabowidzących jest opowiadające o dawnej wsi sądeckiej słuchowisko, w którym wykorzystano dźwięki, jakie można usłyszeć w skansenie: http://muzeum.sacz.pl/strony_media/sluchowisko-uslyszec-skansen/

Zachęcamy do pobrania na smartfona audioprzewodnika po skansenie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pintscher.muzeum

 

MUZEUM LACHÓW SĄDECKICH

Muzeum dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W budynku znajdują się szerokie drzwi i przejścia bez progów oraz szeroka ścieżka komunikacyjna na ekspozycji, a także WC dla osób niepełnosprawnych (w części bibliotecznej budynku).

Pracownik odpowiedzialny za kontakt z osobami niepełnosprawnymi:

Daniel Lachor
[email protected]
tel. 18 441 02 10 wew. 104

Autobus, linie 25 i 27

Przystanek autobusowy „Ul. Lwowska – Miasteczko Galicyjskie”

Odległość przystanku od Miasteczka Galicyjskiego – około 200 m

Częściowo dostępny, bez barier

Rozkład jazdy:

zobacz: Linia 25

zobacz: Linia 27

Droga powrotna – trzeba przekroczyć jezdnię, brak sygnalizacji świetlnej

Do bramy wejściowej prowadzi chodnik

Teren płaski

Brama wejściowa bez progów zwalniających

Ogólnodostępne, bezpłatne miejsca parkingowe przed wejściem głównym do Miasteczka Galicyjskiego

 

Rynek Miasteczka Galicyjskiego jest wyłożony kostką brukową
Kasa / Informacja – znajduje się za bramą główną w pierwszym budynku po lewej stronie

Wejście do kasy – drzwi otwierają się w prawą stronę na zewnątrz, bardzo niski próg, kasa znajduje się po prawej stronie

W korytarzu jest toaleta dostosowana dla niepełnosprawnych

Na końcu korytarza znajdują się drzwi wyjściowe, przez które wchodzi się na teren ekspozycji

Charakterystyczne punkty:

  1.    Studnia miejska
  2.    Ratusz Miejski:

Parter

– drzwi drewniane otwierane na zewnątrz w stronę prawą /mały próg/

Po stronie lewej za szklanymi drzwiami znajduje się Mała Galeria /wystawy czasowe/

– wejście do kawiarni oraz na I piętro

– szklane drzwi bez progów /otwierane na zewnątrz strona prawa / kawiarnia na wprost.

– winda: dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się po stronie lewej. Sygnały dźwiękowe, przyciski wyczuwalne, przycisk alarmu, winda może być obsługiwana przez personel.

– schody: drewniane proste, schody z podestami, stopnie pierwsze i ostatnie z oznaczeniami, poręcz drewniana.

– wejście na Salę Konferencyjną znajduje się na wprost windy /szklane drzwi otwierane na zewnątrz w stronę prawą/

– toalety ogólnodostępne parter oraz I piętro.

– toalety dla osób z niepełnosprawnościami:

I Piętro

– korytarz po lewej stronie za szklanymi drzwiami / otwierającymi się na zewnątrz w stronę prawą/

  1.    Karczma

– wjazd bezpośrednio z placu rynkowego, mały próg prowadzący na podest, drzwi drewniane otwierane na zewnątrz w stronę prawą.

Wokół rynku znajdują się budynki z ekspozycjami stałymi. Wejście / wjazd do budynków bezpośredni z placu rynkowego. Informacji udzielają opiekunowie zbiorów.

UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ RUCHU:

Przestrzeń ekspozycyjna dostosowana dla osób z dysfunkcją ruchu.

W każdej przestrzeni ekspozycyjnej znajdują się niskie progi.

Toalety dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych:

– drzwi drewniane otwierane na zewnątrz w stronę prawą

– muszla klozetowa po prawej stronie

– uchwyt po lewej stronie, składany

– uchwyt stały po prawej stronie

– możliwość podjechania wózkiem pod umywalkę

Winda w  ratuszu:

– wymiary: szerokość:140 cm, głębokość: 140 cm, szerokość drzwi: 90 cm

– przyciski wyczuwalne

– najwyżej położony przycisk: 110 cm nad podłogą

– poręcz : 90 cm nad podłogą

Opłata za wstęp w wysokości 1 zł na ekspozycje w Sądeckim Parku Etnograficznym, Miasteczku Galicyjskim i Muzeum Lachów Sądeckich przysługuje uczestnikom zorganizowanych grup osób niepełnosprawnych (wraz z opiekunami), będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Opłata ulgowa za wstęp na ekspozycje w Sądeckim Parku Etnograficznym, Miasteczku Galicyjskim i Muzeum Lachów Sądeckich przysługuje osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami, zwiedzającymi indywidualnie, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU:

Zajęcia edukacyjne

Odpłatność od grup (do 20 os.) – 140 zł

Temat: „Po nitce do kłębka”

Do wyboru:

1) interaktywna zabawa w warsztacie tkackim zapoznająca uczestników ze sposobem ręcznego tkania poprzez naukę prostych splotów. Podczas zajęć wykonuje się proste pasiaki na krosienkach ręcznych.

2) uczestnicy wykonują małe formy plastyczne – „miniatury tkacie” z wykorzystaniem surowców wtórnych oraz włóczki.  Zajęcie z zakresu arteterapii polecane dzieciom, uczniom klas integracyjnych, osobom dorosłym.

Temat: Artterapia w Muzeum

Zajęcia terapeutyczne wykorzystujące różne metody oraz techniki artystyczne. Uczestnicy będą mogli wykonać rysunek, obraz, rzeźbę, grafikę, collage z wykorzystaniem różnych materiałów. Zajęcia polecane dzieciom, uczniom z klas integracyjnych, osobom dorosłym.

– możliwość wprowadzania psa towarzyszącego

– możliwość skorzystania z bezpłatnego oprowadzania przez przewodnika

– możliwość pracy z asystentem

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU:

– oprowadzanie po Małej Galerii przez kustosza lub wyznaczonego pracownika muzeum.

– oprowadzanie po ekspozycji stałej przez przewodnika (tłumaczenie na PJM / wideotłumaczenie – po wcześniejszym uzgodnieniu).

Zajęcia edukacyjne – odpłatność od grup (do 20 os.) – 140 zł

Temat: „Po nitce do kłębka”

Do wyboru:

1) interaktywna zabawa w warsztacie tkackim zapoznająca uczestników ze sposobem ręcznego tkania poprzez naukę prostych splotów. W czasie zajęć wykonuje się proste pasiaki na krosienkach ręcznych.

2) uczestnicy wykonują małe formy plastyczne – „miniatury tkacie” z wykorzystaniem surowców wtórnych oraz włóczki.  Zajęcie z zakresu arteterapii. Zajęcia polecane dzieciom, uczniom klas integracyjnych, osobom dorosłym.

Temat: Artterapia w Muzeum

Zajęcia terapeutyczne wykorzystujące różne metody oraz techniki artystyczne. Na zajęciach uczestnicy będą mogli wykonać rysunek, obraz, rzeźbę, grafikę, collage z wykorzystaniem różnych materiałów. Zajęcia polecane dzieciom, uczniom z klas integracyjnych, osobom dorosłym.

Temat: Garncarstwo

Rzemiosło w dawnym stylu. Przybliżenie garncarskiej tradycji regionu. Zapoznanie z gatunkami gliny, sposobami jej oczyszczania i przygotowania. Poznanie budowy i zasad działania koła garncarskiego. Sposób organizacji pracy na warsztacie garncarskim. Nauka pracy na kole garncarskim połączona z ćwiczeniami. Zapoznanie z technikami zdobienia. Prezentacja metod wypalania i suszenia naczyń, praktyczna nauka ręcznego modelowania prostych form.

Temat: Klimaty Sądecczyzny i Pienin, czyli podarujemy wam pamiątkę – warsztaty wzornictwa z pomysłem na wykonanie pamiątki regionalnej

Warsztaty interaktywne, podczas których uczestnik zapozna się z wybranymi zwyczajami i obrzędowością doroczną, tradycjami, sztuką i wzornictwem regionalnym, elementami artystycznymi i ozdobnymi, wykona własną unikatową pamiątkę nawiązującą do tradycji oraz historii regionów sądeckiego lub pienińskiego lub wykona pamiątkę okazjonalną, związaną z rokiem obrzędowym, świętami narodowymi (Konstytucji 3 Maja, Święta Flagi, 11 listopada) i okazjonalnymi (Dzień Matki, Dzień Babci itp.)

Miejsce zbiórki do ewakuacji – parking zlokalizowany obok bramy wejściowej do Miasteczka Galicyjskiego.

Wszystkie niezbędne informacje dostępne w kasie biletowej.