Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

W naszej instytucji wierzymy, iż każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego podejmujemy działania, by była ona w pełni gotowa do przyjęcia każdej osoby, która, chce odwiedzić naszą placówkę. Poniżej zamieszczamy informacje, które, mamy nadzieję, ułatwią Państwu zaplanowanie wizyty w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

W sprawie rezerwacji zwiedzania/zajęć edukacyjnych:

Stanisław Wyrtel, tel. 18 28 527 09 wew. 23, e-mail: [email protected]

W sprawie organizacji merytorycznej zajęć edukacyjnych:

Zofia Warciak, tel. 18 28 527 09 wew. 21, e-mail: [email protected]

Koordynator dostępności: Leszek Janiszewski, tel. 18 28 527 09 wew. 35, e-mail: [email protected], tel. 607 593 212 (kontakt sms w godzinach pracy muzeum).

Jeżeli pożądane będzie zapewnienia asystenta w trakcie zwiedzania, bardzo prosimy o kontakt z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Godziny otwarcia:

od listopada do marca: 8.30 – 14.30

kwiecień, październik: 8.00 – 16.00

maj, czerwiec, wrzesień: 9.00 – 17.00

lipiec, sierpień: 9.00 – 19.00

Ostatnie wejście na teren skansenu jest na godzinę przed zamknięciem.

Oferta edukacyjna dla osób z dysfunkcją wzroku: http://www.orawa.eu/oferta/zajecia-edukacyjne/47-dotykam-wiec-jestem-w-skansenie

Najłatwiej dotrzeć do nas własnym samochodem.

Przy skansenie, ok. 50 m od wejścia znajduje się parking na ok. 20 samochodów, do wejścia prowadzi kamienista ścieżka.

Możliwe jest też dotarcie do nas środkami transportu zbiorowego (bus), drogą wojewódzką 957, przy której znajduje się skansen kursują busy z Nowego Targu (38 km) i Jabłonki (12 km). Przystanek dla wysiadających przy skansenie znajduje się ok. 100 m za główną bramą do muzeum, trzeba zatem wrócić brukowanym chodnikiem i przejść na drugą stronę drogi, lecz na tym odcinku przejścia dla pieszych. Przystanek dla wracających ze skansenu znajduje się ok. 50 m na lewo od wyjścia, po tej samej stronie drogi, dotarcie do niego jest możliwe poboczem.

Po terenie muzeum na wolnym powietrzu poruszamy się w większości ścieżkami wysypanymi utwardzonym tłuczniem, ziemią, kamieniami, a także po trawie.

W większości wejścia do zabytkowych obiektów wiodą po dwóch/trzech schodkach, w budynkach są wysokie progi, a wewnątrz podłoże stanowi ubita glina (klepisko) oraz drewniane podłogi. Drzwi w większości wypadków są szerokości powyżej 90 cm. W niektórych budynkach możliwe jest zastosowanie przenośnych szyn podjazdowych, którymi dysponuje skansen.

Na terenie muzeum znajduje się jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, znajduje się ona w przeciwległej do kasy części skansenu (ok. 350), w sąsiedztwie placu zabaw, miejsca ogniskowego i budynków, w których prowadzone są zajęcia edukacyjne.

W uzasadnionych przypadkach możliwy jest jednorazowy wjazd na teren muzeum samochodem/busem, w celu ułatwienia dotarcia osobom/grupom ze specjalnymi potrzebami np. na zajęcia edukacyjne, uroczystość, wystawę itp. Nie jest możliwe zwiedzanie skansenu poprzez poruszanie się ww. środkami transportu po skansenie. Zezwolenie na wjazd wyraża każdorazowo obsługa muzeum.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na teren muzeum można wprowadzać psa przewodnika. W razie potrzeby udostępniamy przy budynku kasy miskę z wodą dla czworonoga.

Droga od bramy do kasy to 50 m po utwardzonej ziemi. Budynek, w którym znajduje się kasa, to zabytkowa Czarna Karczma, wchodzi się do niego po dwóch schodkach. Idąc na wprost po przemierzeniu sieni wejdziemy do pomieszczenie, gdzie można zakupić bilety, pamiątki i uzyskać wszystkie niezbędne informacje. Jest to także miejsce spotkania z przewodnikiem. W budynku położonym za Czarną Karczmą, oddalonym o ok. 30 m znajduje się toaleta, wiedzie do niej kamienista ścieżka oraz pięć schodów w dół i dwoje drzwi o szerokości poniżej 90 cm.

Osobom z niepełnosprawnościami oraz opiekunom przysługuje bilet ulgowy (kasa może poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego status). Koszt biletu ulgowego to 12 zł.

Zapewniamy przewodnika bez dodatkowych opłat, który oprowadza po najważniejszych obiektach w naszym Skansenie (najstarsza część – z Dworem Moniaków,  zakładami przemysłu chłopskiego oraz kościół pw. MB Śnieżnej)