Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem dokłada wszelkich starań, aby być miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Pragniemy, aby każdy miał możliwość do pełnego uczestnictwa w kulturze.

Muzeum Tatrzańskie to sieć jedenastu muzeów i galerii sztuki. Ze względu na zabytkowy charakter wszystkich filii tylko nieliczne z nich są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W najbliższych latach planujemy remonty większości obiektów, w tym również ich pełne dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obiekty przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami to:

Galeria Sztuki XX wieku w wili Oksza

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje

W celu zasięgnięcia informacji szczegółowych oraz w sprawie rezerwacji, planowania przyjazdu i zajęć edukacyjnych zapraszamy do kontaktu z Działem Edukacji – e-mail: [email protected] lub telefonicznie: 18 20 152 05, wewn. 16, kom. 533 925 111; możliwy jest kontakt sms-owy.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. M. i B. Dembowskich znajduje się w Zakopanem przy ulicy Droga Do Rojów 6. Najbliższy przystanek autobusowy pn. Za Strugiem oddalony jest ok. 300 m (5 min. drogi piechotą) od Muzeum, zatrzymują się tam:

 • linia 11 Cyrla – Rejon Dworców – Krzeptówki;
 • busy prywatnych przewoźników kursujące z Rejonu Dworców w kierunku Olczy, Kuźnic i Morskiego Oka.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza znajduje się w Zakopanem przy ulicy hr. Władysława Zamoyskiego 25. Przy Galerii znajduje się przystanek autobusowy/dla busów pn. Parcele Urzędnicze, gdzie kursują linie:

 • linia 11 Krzeptówki – Rejon Dworców – Cyrhla;
 • linia 14 Harenda – Rejon Dworców – Olcza;
 • busy prywatnych przewoźników kursujące z Rejonu Dworców w kierunku Olczy, Kuźnic i Morskiego Oka.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy budynku nie ma miejsc parkingowych, jedynie dla osób niepełnosprawnych udostępniamy plac na terenie budynku. O wjazd na teren Muzeum należy zwrócić się do obsługi.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – inspiracje to stara chałupa góralska, składająca się z sieni (korytarza) i dwóch izb. W dalszej części sieni po lewej stronie znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. W drzwiach wejściowych jak i w środku budynku pomiędzy salami wystawowymi umieszczone są progi, które nie są oznaczone kontrastowo. Drzwi są szerokie, ale niskie, co może sprawić nieznaczne trudności dla osoby asystującej, oraz dla osób z dysfunkcją wzroku.

Galeria Sztuki XX wieku

Na placu za budynkiem znajdują się miejsca parkingowe oraz miejsca wyznaczone dla osób niepełnosprawnych. Nieznaczne utrudnienia dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku może sprawić nawierzchnia wyłożona kostką granitową.

Ponieważ budynek ma charakter zabytkowy w drzwiach wejściowych jak i w środku pomiędzy salami wystawowymi umieszczone są progi, które nie są oznaczone kontrastowo. Przy kasie znajduje się szatnia. Na parterze w holu jest toaleta, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Przy wejściu oraz na piętrze znajdują się ławki, na których można odpocząć. Na piętro prowadzą drewniane schody z poręczą. Nie ma windy, co uniemożliwia zwiedzanie piętra (pomieszczeń przeznaczonych na wystawy czasowe) osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Wejście prowadzi przez korytarz do holu, po prawej toaleta, po lewej kasa i szatnia. Na parterze, gdzie znajduje się wystawa stała, kierunek zwiedzania zaczyna się od sali za kasą. Z każdej sali jest przejście do kolejnego pomieszczenia. Z ostatniej sali wystawowej korytarzem wracamy do holu, lub po schodach wychodzimy na piętro gdzie znajdują się wystawy czasowe. Układ pomieszczeń na piętrze jest inny niż na parterze – do poszczególnych sal wchodzi się bezpośrednio z korytarza. Sala znajdująca się na końcu korytarza jest przechodnią do dwóch kolejnych pomieszczeń.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Do wejścia głównego prowadzi pochylnia z kamienia łamanego, co może sprawiać nieznaczne trudności dla osób poruszających się na wózku.

Galeria Sztuki XX wieku

Wejście znajduje się od tyłu budynku czyli od parkingu. Do drzwi wejściowych prowadzi pochylnia ok. 9 m długości i 3,6 % nachylenia.

Osobom niepełnosprawnym i ich asystentom, opiekunom przysługuje bilet ulgowy.

Osoba z niepełnosprawnością powinna posiadać dokument potwierdzający niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.

W obiektach niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową wejście jest bezpłatne, asystentom przysługuje wówczas bilet ulgowy.

Zajęcia edukacyjne:

„Jak dawniej bawiły się dzieci” – zajęcia organizowane są w ramach Bonu Kultury. Warsztaty dotyczą tematu życia dzieci w dawnej góralskiej chałupie, ich obowiązków i zabaw. Poznamy wyliczanki i zagramy w wybraną przez nas grę o intrygujących dziś nazwach: „ryktar”, „cęcki” czy „masuwanka”. Na koniec sami, własnymi rękami spróbujemy zrobić sobie zabawkę, dokładnie tak jak robiły to dzieci w dawnych czasach… i zabierzemy ją do domu!

Zajęcia adresowane do: dwóch grup wiekowych 3-6 i 7-10 lat

Prowadząca: Elżbieta Kauzal

Liczba uczestników: 20 – 25 osób

Czas trwania: 2h

Kalendarz zajęć: do uzgodnienia z prowadzącymi zajęcia, tel. 18 20 152 05 wew. 16; [email protected]

Koszt: 2 zł od uczestnika zajęć.

Miejsce: Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

 

 • Osobom niepełnosprawnym i ich asystentom, opiekunom przysługuje bilet ulgowy. Osoba z niepełnosprawnością powinna posiadać dokument potwierdzający niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.

 

 • Możliwość wprowadzenia psa przewodnika.
 • Osoby z dysfunkcją wzroku poruszające się z białą laską, ze względu na swoje bezpieczeństwo, powinny poruszać się po wystawach w towarzystwie asystenta lub pracownika Muzeum, który służy pomocą przy pokonywaniu wszelkich przeszkód architektonicznych.
 • Bezpłatne oprowadzanie przez przewodnika dla grup zorganizowanych, w których ponad połowa uczestników stanowią osoby z niepełnosprawnością (grupa powyżej 11 osób).
 • Zajęcia edukacyjne:

„Co piszczy w trawie” – zajęcia dotyczą tematu przyrody tatrzańskiej; uczestnicy poznają życie i zwyczaje mieszkańców Tatr oraz mogą usłyszeć nagrania ich głosów. Zajęcia odbywają się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10). Koszt 100zł od grupy (grupa do 25 osób max.)

Kontakt: Dział Edukacji – mail: [email protected] lub telefonicznie: 18 20 152 05, wewn. 16, 533 925 111; możliwy jest kontakt sms-owy.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU

 

 • Osobom niepełnosprawnym i ich asystentom, opiekunom przysługuje bilet ulgowy, Osoba z niepełnosprawnością powinna posiadać dokument potwierdzający niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.

 

 • Dla grup niedosłyszących lub posiadających własnego tłumacza PJM przysługuje bezpłatne oprowadzanie przez przewodnika dla grup zorganizowanych, w których ponad połowa uczestników stanowią osoby z niepełnosprawnością (grupa powyżej 11 osób) .
 • Zajęcia edukacyjne.

Zajęcia odbywają się dla grup niedosłyszących lub posiadających własnego tłumacza PJM.

 „Rozruszać koziołka matołka”

„Oko sowy – czyli mądrość natury”

„Jak dawniej bawiły się dzieci”

„Tajemnice malowanej skrzyni”

„Odwiedziny w chałupie góralskiej”

OFERTA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE

 

 • Osobom niepełnosprawnym i ich asystentom, opiekunom przysługuje bilet ulgowy, Osoba z niepełnosprawnością powinna posiadać dokument potwierdzający niepełnosprawności lub stopień niepełnosprawności.

 

 • Zajęcia edukacyjne.

Wszystkie dostępne zajęcia z naszej oferty edukacyjnej w zależności od potrzeb i stopnia niepełnosprawności, są dostosowywane do grupy zamawiającej.