Opera Krakowska

Opera Krakowska podejmuje działania, aby być teatrem przyjaznym dla każdego widza, zapewniając osobom z dysfunkcjami sensorycznymi możliwość samodzielnego i kompetentnego odbioru wydarzeń. Gmach opery nie posiada barier architektonicznych.

Koordynator dostępności

Dawid Janowiak
tel. 12 296 61 96 (poniedziałek-piątek w godz. 8.00-15.00)
kontakt sms: +48 661 609 766 (poniedziałek-piątek w godz. 8.00-15.00)
e-mail: [email protected]

Asystent osoby z niepełnosprawnością, rezerwacja miejsca parkingowego

Opera Krakowska może zapewnić asystenta, który w dniu wydarzenia odbierze osobę z niepełnosprawnością z przystanku autobusowego lub tramwajowego znajdującego się w pobliżu opery.
Opera Krakowska nie dysponuje parkingiem dla Widzów.
Najbliższe wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami (tzw. koperty) zlokalizowane są na ul. Topolowej oraz na ul. Iwony Borowickiej w strefie płatnego parkowania (zgodnie z uchwałą LXXXIX/2177/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2017r. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2017r. poz. 8013), karta parkingowa osoby z niepełnosprawnością uprawnia do bezpłatnego postoju na tych miejscach).
Samochody przewożące osoby z niepełnosprawnościami mogą zatrzymać się na placu przed budynkiem Opery Krakowskiej (po stronie budynku administracyjnego) na czas wsiadania / wysiadania. Potrzebę skorzystania z tej możliwości prosimy zgłosić najpóźniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą w Operze:

 • przy rezerwacji biletów
 • przy zakupie biletów w Kasie Opery Krakowskiej
 • SMS: +48 661 609 766
 • e-mail: [email protected]

Opera Krakowska może zapewnić Asystenta, który w dniu wydarzenia odbierze osobę z niepełnosprawnością z przystanku autobusowego /tramwajowego znajdującego się w pobliżu teatru. Aby zamówić Asystenta prosimy o zgłoszenie tej potrzeby najpóźniej na 2 tygodnie przed planowaną wizytą w Operze

Kasa Opery Krakowskiej:
pon.-pt. w godz. 11.00-18.00; w niedziele i święta na dwie godziny przed wieczornym spektaklem
tel. 12 296 62 60 (61)

Osoba z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu może wejść na widownię opery z psem przewodnikiem lub psem asystentem.

Dojazd komunikacją miejską

 •  autobusami linii:

– 124, 125, 152, 182, 184, 192, 424, 482, 484, 501, 502, 511 – przystanek Rondo Mogilskie

 •   tramwajami linii:

– 4, 5, 9, 10, 14, 19, 20, 50, 52 – przystanek Rondo Mogilskie

– 2, 10, 20, 52 – przystanek Lubicz

Szczegółowy rozkład jazdy krakowskiej komunikacji miejskiej:  http://www.mpk.krakow.pl

W pobliżu opery można wysiąść na przystankach: Rondo Mogilskie lub Lubicz.

Przystanek autobusowy Rondo Mogilskie

Linie nr: 124, 125, 152, 182, 184, 192, 424, 482, 484, 501, 502, 511

Po wyjściu z autobusu kierujemy się w stronę windy lub ruchomych schodów. Mijamy przejście podziemne, Rondo Mogilskie, idąc cały czas na zachód.  Po przejściu przez ulicę na wprost znajdują się ruchome schody, a po ich prawej stronie – podjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Gmach opery oddalony jest o około 100 metrów.

Przystanek tramwajowy Rondo Mogilskie

Linie nr: 4, 5, 9, 10, 14, 19, 20, 50, 52

Po wyjściu z tramwaju kierujemy się na zachód. Po przejściu przez ulicę na wprost znajdują się ruchome schody, a po ich prawej stronie – podjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Gmach opery oddalony jest o około 100 metrów.

Przystanek tramwajowy Lubicz

Linie tramwajowe nr: 2, 10, 20, 52

Po wyjściu z tramwaju kierujemy się na wschód. Gmach opery oddalony jest o około 250 metrów. Po drodze są przejścia dla pieszych, krawężniki. Do opery prowadzi chodnik.

Dojazd samochodem

Jeśli jadą Państwo od strony:

 •  Śródmieścia i Krowodrzy – proponujemy zaparkować na ul. Kopernika lub na parkingach przy ul. Lubicz;
 •  Podgórza –  proponujemy zaparkować wzdłuż ul. Powstania Warszawskiego;
 •  Nowej Huty – proponujemy zaparkować na parkingu przy ul. Lubomirskiego.

Parkingi w pobliżu Opery Krakowskiej

 •  Rondo Mogilskie 1
 •  ul. Lubomirskiego
 •  al. Powstania Warszawskiego 12

Strefa płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-20.00

Szczegółowe informacje – http://mi.krakow.pl/strefa-platnego-parkowania/mapa-strefy

Wejście do gmachu znajduje się na poziomie parteru, bez konieczności pokonywania schodów. Drzwi (dwuskrzydłowe, podwójne, szklane) otwierają się na zewnątrz. Kasa opery, Biuro Organizacji Widowni oraz szatnia również są na tym samym poziomie. Budynek ma cztery piętra, na które osoba z niepełnosprawnością może się dostać, korzystając ze zlokalizowanych na parterze dwóch wind. Jedna z nich prowadzi na widownię Dużej Sceny i Sceny Kameralnej (znajduje się po prawej stronie szatni, możliwy przejazd jednej osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dwóch osób towarzyszących), a druga na antresolę teatru (znajduje się na samym końcu foyer, na wprost głównego wejścia do gmachu; możliwy przejazd jednej osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dwóch osób towarzyszących), gdzie organizowane są spotkania z artystami, wystawy i inne wydarzenia.

Do budynku administracyjnego Opery Krakowskiej osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich dostaną się dzięki podjazdowi umieszczonemu zaraz przy wejściu, zaś poruszanie się między kondygnacjami umożliwią im windy. Pierwsza z nich znajduje się na wprost portierni (możliwy przejazd jednej osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dwóch osób towarzyszących), a druga – techniczna – w lewym skrzydle korytarza, na samym jego końcu (możliwy przejazd trzech osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dwóch osób towarzyszących). Pracownicy opery zawsze pozostają do dyspozycji widzów.

Obiekt Opery Krakowskiej jest przystosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnością ruchu. Widownia Dużej Sceny posiada dwa miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Widownia Sceny Kameralnej nie jest przystosowana do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnością ruchu.

Toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu znajdują się na parterze: na wprost głównego wejścia do gmachu (na końcu foyer, za windą) oraz z obu stron szatni (po lewej jest toaleta damska, a po prawej toaleta męska). Ze względu na efekt lustrzany, jakiego możemy doświadczyć po wejściu do toalet znajdujących się na parterze, po obu stronach szatni, sugerujemy korzystać z toalety znajdującej się na wprost głównego wejścia do gmachu (na końcu foyer, za windą).

Toalety dla osób z niepełnosprawnością wzroku zlokalizowane są na parterze, za Biurem Organizacji Widowni, po lewej stronie (toaleta damska i męska), przy szatni (po lewej jest toaleta damska, a po prawej – męska) oraz na trzecim i czwartym piętrze (bliżej windy są toalety męskie, a po przeciwnej stronie toalety damskie). Ze względu na efekt lustrzany, jakiego możemy doświadczyć po wejściu do toalet znajdujących się na parterze po obu stronach szatni oraz na trzecim i czwartym piętrze, sugerujemy korzystać z toalety znajdującej się na wprost głównego wejścia do gmachu (na końcu foyer, za windą).

Na widownię Dużej Sceny Opery Krakowskiej prowadzą schody, które znajdują się po lewej i prawej stronie szatni, oraz winda (po prawej stronie szatni). W windzie może się zmieścić jedna osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim oraz maksymalnie dwie osoby towarzyszące.

Widownia Dużej Sceny:

 •  amfiteatr – I piętro
 •  loża prawa – II piętro
 •  loża lewa – II piętro
 •  loża marszałkowska – III piętro
 •  balkon – IV piętro

Na lożę lewą można dostać się wyłącznie schodami.  

Pracownicy Działu Obsługi Widowni Opery Krakowskiej zawsze są do dyspozycji widzów i służą informacją. Ubrani są oni w czarno-białe uniformy i bordowe krawaty, a na szyi mają zawieszone identyfikatory.

Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do zakupu biletów ze zniżką 10% od ceny obowiązującej na dane wydarzenie, za okazaniem ważnej legitymacji osoby z niepełnosprawnością.
Asystent osoby z niepełnosprawnością (w stopniu znacznym) ma prawo do zakupu biletu ze zniżką 70% od ceny obowiązującej na repertuarowe wydarzenia.
Aktualny cennik biletów: https://opera.krakow.pl/cennik

Opera Krakowska – na specjalne zamówienie – organizuje warsztaty edukacyjne „Muzyką namaluj swój świat”, oparte na animacjach i zajęciach muzykoterapeutycznych, skierowane do osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu. Podczas spotkania uczestnicy biorą udział w zabawach, które przeprowadzane są przez muzykoterapeutę w rytm melodii operowych, operetkowych i musicalowych. Atrakcyjne animacje z rekwizytami, plastyczne warsztaty z użyciem wstążek i folii malarskiej uruchamiają fantazję i wyobraźnię. W drugiej części spotkania poznajemy kulisy teatru operowego (są one niedostępne dla osób na wózkach inwalidzkich). Celem warsztatów jest motywowanie uczestników z niepełnosprawnością do rozwijania swoich umiejętności muzycznych oraz zaciekawienie ich światem opery.

Opera Krakowska – jako jeden z nielicznych teatrów muzycznych w Polsce – zaprosił widzów z niepełnosprawnością wzroku na spektakl operetkowy „Hrabina Marica”, który realizowany był z audiodeskrypcją (12 listopada 2017). Za przekaz transmisji odpowiedzialna była Fundacja Kultury bez Barier. Prezentacja przedstawienia dla osób niewidomych i słabowidzących była częścią projektu „Tydzień Kultury bez Barier w Polsce”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2017.

Opera Krakowska planuje, aby kolejne prezentacje spektaklu „Hrabiny Maricy” każdorazowo były realizowane z audiodeskrypcją. W przyszłości teatr zamierza także poszerzyć swoją ofertę o nowe tytuły, a wśród nich o „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

Osoba z niepełnosprawnością upoważniona jest do zakupu biletu z 10% rabatem w stosunku do obowiązującego w Operze Krakowskiej cennika, za okazaniem ważnej legitymacji, a jej asystentowi przysługuje prawo do zakupu biletu ze zniżką 70 % od ceny obowiązującej na repertuarowe wydarzenie.

W przypadku ewakuacji teatru pracownicy Działu Obsługi Widowni Opery Krakowskiej zadbają o bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnością – zgodnie z zasadami instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. W trakcie ewakuacji niemożliwe jest korzystanie z wind.