Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie

Cricoteka jest instytucją otwartą dla wszystkich grup odbiorców. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami staramy się dostosowywać przestrzeń budynku, ścieżki zwiedzania wystaw oraz nasze wydarzenia.

Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi organizujemy oprowadzania oraz warsztaty.

W przypadku szczególnych potrzeb, chęci umówienia się na oprowadzanie lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas:

Basia Pasterak [email protected] tel. 12 442 77 70, wew. 107

Olga Curzydło [email protected] tel./SMS 506 164 487, 12 442 77 70, wew. 121

DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU:

przystanek Plac Bohaterów Getta – tramwaje: 3, 19, 24

Z przystanku tramwajowego zejdź do tunelu. Wejdź ostatnimi schodami po lewej do góry. U góry obróć się o 90 stopni w prawo: to Plac Bohaterów Getta. Przejdź przez plac, aż staniesz przy ścianie kamienic przy ul. Solnej, tyłem do linii tramwajowych. Skieruj się w prawo, idź przed siebie. Skręć w drugą przecznicę w lewo w ulicę Nadwiślańską. Trzymaj się prawej strony. Po ok. 400 m znajdziesz budynek Cricoteki. Wejście główne znajduje się na końcu budynku na końcu niewysokiego murku – za czarnym graniastosłupem z informacjami skręć o 180 stopni. Po kilku metrach znajdziesz schody w dół. Po zejściu na dół przejdź przez szklane automatyczne drzwi przed Tobą. Po lewej stronie znajduje się kasa.

przystanek Korona – tramwaje: 6, 8, 10, 11, 13, 19, 23

Z przystanku należy kierować się ulicą Kalwaryjską w stronę Rynku Podgórskiego, skręcić w lewo w ulicę Brodzińskiego, na końcu ulicy skręcić w prawo w ulicę Nadwiślańską i kierować się do budynku Cricoteki znajdującego się po lewej stronie ulicy. Schodami w dół należy zejść do wejścia głównego od strony Kładki Bernatka. Przechodząc przez szklane automatyczne drzwi dojdziesz do kasy biletowej na poziomie -1.

DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ:

przystanek Plac Bohaterów Getta – tramwaje: 3, 19 – linie obsługiwane taborem niskopodłogowym przystosowanym dla osób z ograniczoną mobilnością

przystanek Korona – tramwaje: 6, 8, 11, 13, 19, 23 – linie obsługiwane taborem niskopodłogowym przystosowanym dla osób z ograniczoną mobilnością

DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU:

Na poziomie -1 znajdziesz:

  • info desk i kasę biletową po lewej stronie,
  • dalej toalety, księgarnię i schody prowadzące do foyer, sali teatralnej oraz Archiwum,
  • naprzeciwko infodesku za szklanymi drzwiami jest samoobsługowa szatnia i klatka schodowa z windą z oznaczeniami w alfabecie Braille’a oraz systemem głośnomówiącym.

Na trzecim piętrze znajdziesz:

  • salę edukacyjną, sale wystawowe oraz toalety.

Na czwartym piętrze znajdziesz:

  • kawiarnię.

Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz Cricoteki w obecności psa przewodnika.

Wraz z Fundacją Kultury bez Barier przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych obiektów z wystawy stałej. Zapoznając się z audiodeskrypcjami sześciu dzieł Kantora, można poznać sześć etapów jego twórczości teatralnej – od Podziemnego Teatru Niezależnego po Teatr Śmierci.

Na wystawie znajdują się też ekrany z plikami filmowymi rozszerzającymi informacje na temat teatru Tadeusza Kantora, których można wysłuchać za pomocą słuchawek. Obsługa wystawy może pokierować do odpowiednich miejsc.

Istnieje możliwość umówienia się na bezpłatne oprowadzanie z audiodeskrypcją – także dla indywidualnych uczestników. Na żywo po wystawie może Państwa oprowadzić jeden z sześciu pracowników Cricoteki przeszkolonych z audiodeskrypcji przez Fundację Kultura bez Barier. Po wcześniejszym umówieniu – jesteśmy też w stanie odebrać Państwa z przystanku tramwajowego.

Wkrótce będzie też dostępna makieta Cricoteki.

Grupy zorganizowane zapraszamy na warsztaty Wielkie budowanie (dla dzieci w wieku 7-13 lat) oraz Jak wygląda Trąba Sądu Ostatecznego? (dla młodzieży i dorosłych).

Zadzwoń lub napisz do nas:

Basia Pasterak [email protected] tel. 12 442 77 70, wewnętrzny 107

Olga Curzydło [email protected] tel. 506 164 487, 12 442 77 70, wewnętrzny 121

 

DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU:

Informacje w PJM o Cricotece: https://www.youtube.com/watch?v=FUZkLggSJ_E

Budynek nie jest wyposażony w pętlę indukcyjną.

Istnieje możliwość umówienia się na grupowe oprowadzanie lub warsztaty tłumaczone na PJM. Prosimy o kontakt z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Zadzwoń lub napisz do nas:

Basia Pasterak [email protected] tel. 12 442 77 70, wewnętrzny 107

Olga Curzydło [email protected] tel./SMS 506 164 487, 12 442 77 70, wewnętrzny 121

DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ:

Cricoteka nie posiada swojego parkingu. Dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy ulicy Nadwiślańskiej w pobliżu wejścia od strony Kładki Bernatka, jednak utrudnieniem przy wysiadaniu może być wysoki krawężnik. W razie potrzeby możemy wydzielić tymczasowe miejsce do parkowania na placu – prosimy o kontakt z przynajmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Osobom poruszającym się na wózku najłatwiej dostać się do budynku z placu Cricoteki, na który można wjechać po niewielkiej rampie od strony Kładki Bernatka (obok schodów prowadzących do głównego wejścia) oraz szerszy, ale bardziej stromy podjazd przy Starym Budynku. Na klatce schodowej jest winda prowadząca do kas, szatni i księgarni na poziomie -1, do sal wystawowych i sali edukacyjnej na poziomie 3, oraz do kawiarni na poziomie 4.

Dostanie się do budynku głównym wejściem jest możliwe schodami, które są wyposażone w podnośnik dla wózków. W razie potrzeby skorzystania z tego wejścia kontakt do ochrony: 12 442 77 70, wew. 100. Osoba poruszająca się na wózku może dostać się w ten sposób do obiektu z pomocą pracownika obiektu lub asystenta.

Kasa znajduje się na poziomie -1. Na tym samym poziomie jest samoobsługowa szatnia oraz księgarnia.

Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na wszystkich piętrach – na poziomie -1, na poziomie 0 obok sali teatralnej, na 3. piętrze obok sali edukacyjnej, na 4. piętrze w kawiarni.

Do sali teatralnej i Archiwum znajdujących się w Starym Budynku najłatwiej można dostać się bezpośrednio od strony placu albo wejściem do biur od strony ul. Nadwiślańskiej. W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy – nie zawsze obie opcje są możliwe ze względu na specyfikę danego wydarzenia (zwłaszcza w przypadku spektakli). Prosimy o kontakt najpóźniej na dzień przed planowaną wizytą. Istnieje też możliwość skorzystania z wewnętrznego podnośnika schodowego przy pomocy pracownika ochrony.

Drzwi wejściowe oraz ciągi komunikacyjne są szerokie. Niewielkie progi występują przy drzwiach do przestrzeni wystaw oraz kawiarni.

W recepcji budynku istnieje możliwość wypożyczenia wózka dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

W razie pytań lub wątpliwości zadzwoń lub napisz do nas:

Basia Pasterak [email protected] tel. 12 442 77 70, wewnętrzny 107

Olga Curzydło [email protected] tel. 506 164 487, 12 442 77 70, wewnętrzny 121

Dla osób z niepełnosprawnością przewidzieliśmy bilety:

  • ulgowe 5 zł
  • ulgowe grupowe 3 zł

Asystent osoby z niepełnosprawnością ma wstęp wolny.

Wtorek jest dniem darmowego wstępu na wystawy.

W przypadku konieczności ewakuacji wszyscy odwiedzający Cricotekę zobowiązani są do postępowania zgodnie z wytycznymi przekazywanymi przez wskazanych pracowników Cricoteki oraz przemieszczania się zgodnie z kierunkiem ewakuacji budynku (wyraźne oznaczenia na budynku). Pracownicy będą służyli pomocą.