Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

W naszej instytucji wierzymy, że każdy ma prawo dostępu do kultury, realizacji swoich pasji i marzeń. Teatr S. I. Witkiewicza dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością (udogodnienia architektoniczne, przystosowane toalety). Osoby, które potrzebowałyby dodatkowej pomocy, w tym poruszające się na wózkach, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy na minimum dzień przed wizytą w teatrz, w celu omówienia szczegółów.

Koordynator dostępności

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące dostępności naszych scen dla osób z niepełnosprawnością, zachęcamy do kontaktu z łącznikiem w naszym teatrze:

Agata Balcerowska-Całka
tel. 18 200 06 60 wewn. 27,
e-mail: [email protected]

Niestety, nie ma możliwości dojazdu do teatru autobusem miejskim – z Dworca PKP i przystanku początkowego busów to odległość ok. 900 m.

Scena Witkacego

  1. Chramcówki 15 – wejście od ul. Szymony

Teatr im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem usytuowany jest w budynku byłego Zakładu Wodoleczniczego dr. Andrzeja Chramca – dwupiętrowym, przed którym znajduje się rozległy plac parkingowy od strony ul. Szymony. Z parkingu do głównego wejścia jest ok. 30 m po brukowanej nawierzchni. Istnieje możliwość (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym) podjazdu pod samo wejście. Do głównego wejścia prowadzi siedem szerokich schodów z poręczami po obu stronach, po lewej stronie jest rampa o długości sześciu metrów, którą można wjechać wózkiem do środka. Wejście posiada troje drzwi o szerokości 120 cmkażde . Wejście do holu kasowego przez trzy pary drzwi (szerokość 120 cm), naprzeciwko nich (w odległości ok. trzech metrów) znajdują się dwie pary drzwi prowadzących do foyer. Na prawo od drzwi wejściowych (w odległości trzech metrów) znajduje się samoobsługowa szatnia, a trzy metry na lewo – kasa i sklepik z materiałami promocyjnymi teatru. Wysokość blatu kasy to 85 cm.

Przy lewych drzwiach w środku sprawdzane są bilety, po czym przez drzwi (szerokości jednego metra) wchodzimy do przestronnego foyer składającego się z trzech pomieszczeń. Drzwi między pomieszczeniami są otwarte – ich szerokość to 180 cm. Najbardziej na lewo znajdują się toalety – wejście przez drzwi (szerokość 120 cm), na lewo dla pań, na prawo dla panów, a na wprost jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami – wszystkie oznaczone piktogramami. Toaleta w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchu, z interkomem przywoławczym. Foyer i scena znajdują się na tym samym poziomie, nie ma żadnych schodów czy progów.

Na prawo od głównego foyer znajduje się kawiarenka ze stołem o wysokości 75 cm, na którym podawane są herbata i kawa. Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca po bokach pierwszych rzędów. Istnieje możliwość wprowadzenia psa przewodnika towarzyszącego osobie z dysfunkcją wzroku.

Scena Atanazego Bazakbala – kawiarnia teatru

  1. Chramcówki 15

Przed kawiarnią znajdują się miejsca postojowe, dwa stanowiska oznaczone dla osób z niepełnosprawnościami są oddalone o 50 metrów od wejścia. Do wejścia do kawiarni prowadzi pięć schodów z poręczami oraz po lewej stronie rampa podjazdowa o długości 20 metrów. Wejście do holu kasowego przez drzwi o szerokości 120 cm, a następnie do wnętrza kawiarni przez dwoje drzwi (każde o szerokości 120 cm).

Metr od wejścia lewymi drzwiami znajduje się bar. Lada baru znajduje się na wysokości 120 cm, widownię stanowią krzesła i stoliki o różnej wysokości – zapewniona jest obsługa. Metr od drzwi prawostronnych znajduje się samoobsługowa szatnia. Toaleta usytuowana jest w odległości trzech metrów od lewego wejścia. Scena A. Bazakbala wyposażona jest w toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – szerokość drzwi wejściowych wynosi 90 centymetrów.

Na Scenie A. Bazakbala nie ma różnic poziomów. Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca w pierwszych rzędach.

Teatr im. t. I. Witkiewicza nie dysponuje sprzętem do realizacji wydarzeń dla osób z dysfunkcją słuchu.

Osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom oferujemy bilety w cenie wejściówek (25 zł) na spektakle repertuarowe w siedzibie teatru (za okazaniem legitymacji osoby niepełnosprawnej).

Zajęcia edukacyjne:

Oferujemy grupom z niepełnosprawnością zajęcia edukacyjne – interdyscyplinarne, multisensoryczne. Teatr organizuje lekcje teatralne dla małych grup zorganizowanych, pokazujące scenę od kulis, przybliżające specyfikę zakopiańskiego teatru.

W ciągu godziny oprowadzamy po teatrze, wchodzimy za kulisy, zdradzamy parę teatralnych sekretów, omawiamy typowe zawody teatralne.

Jesteśmy elastyczni w doborze zakresu zajęć, dostosowujemy się do wieku, liczebności, poziomu wykształcenia i oczekiwań grupy. Zapraszamy na spacer po zakamarkach Teatru Witkacego i poznania specyfiki tej wyjątkowej sceny i zespołu.

Cena: 50 zł, czas trwania: 1 godz.