Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Na Rajskiej jest dla nas oczywiste, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego podejmujemy działania, by Biblioteka była w pełni gotowa do przyjęcia każdej osoby, która zechce ją odwiedzić.

Główny budynek Biblioteki jest obiektem zabytkowym. Od lat podejmujemy starania, by jego przestrzeń była jak najbardziej dostępna dla wszystkich odwiedzających. Budynek jest w pełni dostępny dla osób poruszających się na wózku aktywnym.

Barierą dla wózków są dwuskrzydłowe przeciwpożarowe drzwi, dzielące każde z pięter na segmenty, jednak za pomocą asysty lub pracownika Biblioteki można je otworzyć.

Oferujemy pomoc asystenta dla osób z różnymi potrzebami, który pomoże dotrzeć we właściwe miejsce. Jeśli chcesz uzyskać pomoc w zaplanowaniu wizyty w Bibliotece, zadzwoń do nas na numer telefonu 12 37 52 200 / SMS 451 070 687 lub napisz na adres e-mail [email protected]. Istnieje również możliwość kontaktu poprzez czatu na stronie www.rajska.info.

Budynek, w którym znajduje się Arteteka (wejście od ul. Szujskiego) to nowoczesna przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych.

Co roku nasi pracownicy biorą udział w szkoleniach z profesjonalnej obsługi osób z różnymi potrzebami.

W przypadku pytań, chęci zgłoszenia swoich potrzeb lub uzyskania pomocy w zaplanowaniu wizyty w Bibliotece zapraszamy do pisemnego kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Adrianna Gdula
[email protected]
tel./SMS: 451 070 687

Budynek Główny Biblioteki

Biblioteka mieści się przy ulicy Rajskiej 1. Dojazd tramwajem do przystanku Teatr Bagatela położonego ok. 200 metrów od Biblioteki – od przystanku trzeba pójść ulicą Karmelicką, która wyłożona jest kostką brukową (nadjeżdżający od strony ulic Podwale lub Dunajewskiego muszą najpierw przejść na drugą stronę ulicy w kierunku budynku teatru), i po przejściu przez jedno przejście dla pieszych skręcić w lewo w ulicę Rajską. Biblioteka znajduje się po prawej stronie, do wejścia prowadzi wyłożony płytami bezpieczny chodnik.

Dojazd autobusem do przystanku AGH / UR położonego ok. 300 metrów od Biblioteki – z przystanku trzeba pójść ulicą Czystą, następnie skręcić w pierwszą w lewo w ulicę Dolnych Młynów, a ok. 30 metrów dalej skręcić w prawo przez przejście dla pieszych w ulicę Rajską, przekroczyć skrzyżowanie z ulicą Szujskiego, w odległości ok. 50 metrów znajduje się przejście na drugą stronę ulicy Rajskiej, które prowadzi prosto do wejścia do Biblioteki.

Arteteka

Żeby trafić do drugiego budynku Biblioteki, w którym znajdują się Arteteka, należy po wyjściu z głównego budynku przejść na drugą stronę ulicy Rajskiej, skręcić w prawo a następnie w pierwszą w lewo w ulicę Szujskiego. Wejście znajduje się po lewej stronie ulicy w odległości ok. 30 metrów od ulicy.

Miejsca postojowe

Biblioteka nie posiada własnych miejsc parkingowych. Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Rajskiej 10A, ok. 20 metrów od wejścia do Biblioteki. Więcej miejsc tego typu znajduje się na Dunajewskiego 5 (5 stanowisk, ok. 500 metrów od Biblioteki) i na św. Anny 2 (4 stanowiska, ok. 650 metrów od Biblioteki). Wzdłuż całej ulicy Rajskiej dostępne są także miejsca postojowe wchodzące w skład strefy płatnego parkowania.

Do wnętrza głównego budynku wchodzi się przez automatyczne rozsuwane drzwi. Po obu stronach schodów znajdują się podjazdy dla osób poruszających na wózku. Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do obszernego holu, gdzie znajduje się Informatorium, w którym można zapisać się do Biblioteki podczas pierwszej wizyty. Stanowisko komputerowe w Informatorium jest dostępne dla osób korzystających z wózka i jest wyposażone w pętlę indukcyjną oraz usługę tłumacza PJM online. Od głównego wejścia do Informatorium jest ścieżka naprowadzająca dla osób z niepełnosprawnością wzroku. 

Aby dostać się do korytarzy na parterze, należy pokonać pięć stopni schodów lub skorzystać z podjazdu – jeden znajduje się po lewej, a drugi po prawej stronie.

W lewo od głównego holu znajduje się Wypożyczalnia Główna. Naprzeciwko niej jest toaleta dostępna dla osób z różnymi potrzebami. Windą zlokalizowaną w tym skrzydle dojedziemy do położonych na pierwszym piętrze Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce oraz Czytelni Informacji Naukowej i Bibliograficznej, a także do Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej (trzecie piętro).

W prawym skrzydle na parterze znajduje się Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej, a także Wypożyczalnie i Pracownie dla Dzieci i Młodzieży. Korzystając z windy lub schodów po prawej stronie holu, możemy dotrzeć do Czytelni Czasopism (pierwsze piętro), Wypożyczalni i Czytelni Obcojęzycznej oraz Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej (drugie piętro), a także do Czytelni Głównej (trzecie piętro). 

Budynek Biblioteki ma 4 kondygnacje. Komunikację między piętrami zapewniają 2 windy dostępne dla osób z różnymi potrzebami. Windy są wyposażone w system informacji głosowej oraz przyciski oznaczone brajlem.

W głównym budynku są 4 toalety dostępne dla osób z różnymi potrzebami. Znajdują się one:

  • na parterze w lewym skrzydle, naprzeciwko Wypożyczalni Głównej
  • na pierwszym piętrze w lewym skrzydle, naprzeciwko Czytelni Informacji Naukowej i Bibliograficznej
  • na trzecim piętrze w Czytelni Głównej
  • na trzecim piętrze w Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej

W budynku Arteteki jest jedna dostępna toaleta, która znajduje się na pierwszym piętrze.

OFERTA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

W zbiorach Wypożyczalni Głównej znajduje się blisko 3 tysiące audiobooków na płytach CD. Wypożyczalnia Główna znajduje się na parterze, w lewo od głównego wejścia w pokoju 11. Audiobooki znajdują się w prawo od wejścia do Wypożyczalni, w pierwszej sali, po prawej stronie. Pracownicy Wypożyczalni w razie potrzeby chętnie poprowadzą do półki i pomogą wybrać audiobooki. Dostępność konkretnych tytułów można sprawdzić przed przybyciem do Biblioteki w dostępnym dla osób z niepełnosprawnością wzroku katalogu na stronie http://katalog.rajska.info. Dzwoniąc do Wypożyczalni na numer 12 37 52 209, można poprosić o odłożenie wybranych pozycji, a po zalogowaniu się do katalogu zarezerwować tytuły aktualnie wypożyczone.

Ofertę dla osób z niepełnosprawnością wzroku posiada Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej, która znajduje się na parterze, w prawo od głównego wejścia w pokoju 54. Można tu wypożyczyć książki beletrystyczne i z różnych dziedzin wiedzy, nagrane na kasetach oraz audiobooki na płytach CD. Dostępne są również książki na Czytaka, książki pisane brajlem oraz niewielki zbiór filmów z audiodeskrypcją. Osobom słabowidzącym oferujemy możliwość wypożyczenia książek z dużą czcionką (również po angielsku). Zbiory te nie są na razie wypożyczane elektronicznie. Dlatego informacji o ich dostępności udziela pracownik Wypożyczalni pod numerem telefonu 12 37 52 216 lub e-mail: [email protected]. W Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej można skorzystać z komputera z dostępem do Internetu wraz z odpowiednim oprogramowaniem ułatwiającym pracę osobom niedowidzącym. Użytkownikom, którzy z powodu problemów zdrowotnych nie mogą przyjść osobiście do Biblioteki, książki są bezpłatnie dowożone do domu.

Także w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Czytelni Obcojęzycznej można wypożyczać audiobooki, a w Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej płyty z muzyką. W Artetece dostępne są zarówno audiobooki jak i płyty z muzyką.

W przypadku ewakuacji należy wykonywać polecenia pracowników Biblioteki, którzy są przeszkoleni w prowadzeniu ewakuacji. W przypadku wystąpienia alarmu pożarowego w budynku wyłączane są windy. Pracownicy biblioteki są odpowiedzialni za pomoc w dotarciu do miejsca ewakuacji osobom, które mają trudności z poruszaniem się po schodach. Posiadamy trzy krzesła ewakuacyjne oraz jeden materac ewakuacyjny.