Jak postępować z Głuchymi?

Jak postępować z Głuchymi?
 1. Zanim zaczniemy mówić, upewnijmy się, że osoba nie(do)słysząca patrzy w naszą stronę. Jeżeli nie patrzy, zwróćmy na siebie jej uwagę, np. pomachajmy dłonią lub lekko dotknijmy jej ręki.
 2. Należy mówić wyraźnie, z normalnym/minimalnie zwiększonym natężeniem głosu (nie krzyczeć!), w normalnym/minimalnie zwolnionym tempie.
 3. Ludzie nie(do)słyszący nie są w stanie odczytać mowy z ruchu warg osób, które:
 • mają wąsy zachodzące na górną wargę i zasłaniające usta,
 • mają twarz skierowaną w bok, górę, dół,
 • mówią bardzo szybko lub bardzo wolno,
 • mają w ustach jedzenie albo gumę do żucia,
 • podczas mówienia zaciskają wargi i prawie ich nie otwierają.
 1. Jeżeli w rozmowie uczestniczy tłumacz języka migowego, nie należy zwracać się do niego, lecz bezpośrednio do osoby nie(do)słyszącej, zachowując z nią stały kontakt wzrokowy. Rozmawiamy z osobą nie(do)słyszącą, a nie z tłumaczem.
 2. Jeżeli osoba nie(do)słysząca mówi, lecz nie jesteśmy w stanie jej zrozumieć, trzeba podać jej kartkę oraz długopis i poprosić, aby napisała swoją wypowiedź, wykonując jednocześnie gest pisania.
 3. Nie bójmy się kontaktu z osobami nie(do)słyszącymi. Traktujmy takie spotkania jak rozmowę z obcokrajowcem. Wystarczy spróbować, by się przekonać, że to nic strasznego!

 

Tekst autorstwa Anny Butkiewicz powstał w ramach cyklu dotyczącego kultury Głuchych, który będzie ukazywał się regularnie na stronie Kultury Wrażliwej we współpracy z Fundacją Między Uszami.

Lektor: Barbara Cholewa