Audiodeskrypcja jako uniwersalna narracja muzealna

Audiodeskrypcja jako uniwersalna narracja muzealna

W jaki sposób audiodeskrypcja może być przydatna muzealnikowi? Jak wykorzystać ją przy tworzeniu opisów muzealnych czy scenariuszy oprowadzań? W ramach webinaru zapoznamy się z zasadami rządzącymi audiodeskrypcją i spojrzymy na nie w kontekście ich użyteczności przy tworzeniu uniwersalnych narracji muzealnych. Zastanowimy się, jak uważne przyglądanie się przedmiotom i otwarcie na różnorodne potrzeby mogą się przełożyć na merytorykę i atrakcyjność tekstów dla wszystkich odbiorców.

Webinar skierowany jest w szczególności do kustoszek, kuratorów, przewodniczek oraz pracowników muzealnych, jednak zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem dostępności.

Przypominamy, że zgodnie z intencją ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami instytucje kultury mają obowiązek uwzględniać te potrzeby w planowanej i prowadzonej działalności.

Webinar poprowadzi Dominika Mietelska-Jarecka – absolwentka teatrologii UJ i duńskiej szkoły ludowej Diget Højskole ved Skagen. Członkini sieci Interpret Europe, absolwentka kursów Certified Interpretive Guide i Certified Interpretive Writer. Od kilku lat zawodowo związana z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, gdzie przygląda się dziedzictwu z różnych perspektyw w ramach programów „Dynamika Ekspozycji”, „Małopolska. Kultura wrażliwa”, „Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego” oraz projektu „Wywołane historie”.

Link do zapisów: https://forms.gle/aUgWC4xVgdNK5nvK9

W dniu szkolenia zapisane osoby otrzymają bezpośredni link do aplikacji ZOOM, za pośrednictwem której odbędzie się webinar. Osoby, które nie zapiszą się na wydarzenie, będą mogły oglądać streaming spotkania na żywo. Link do streamingu: http://mik.krakow.pl/webinarium
Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.