Festiwal Kultury Wrażliwej

Festiwal Kultury Wrażliwej

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Kultury Wrażliwej – pierwszym na taką skalę wydarzeniu w Małopolsce. Przez dziesięć dni dwadzieścia trzy instytucje województwa małopolskiego i Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie będą prezentować swoją ofertę skierowaną do wszystkich, bez wyjątku. W trakcie Festiwalu będzie można obejrzeć w pełni inkluzywne wystawy i spektakle. Wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach, oprowadzaniach i warsztatach. Dostęp do kultury przysługuje każdemu – udowadniamy, że w Małopolsce jest ona na wyciągnięcie ręki.  

Otwarcie Festiwalu odbędzie się 24 września o godzinie 17.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie. Na otwarciu zostanie pokazany spektakl „Lekcja anatomii” (nawiązujący do obrazu Rembrandta) w reżyserii Agaty Skwarczyńskiej. Spektakl będzie dostępny dla osób z różnorodnymi potrzebami, tj. tłumaczony na polski język migowy, w prostym języku. Wydarzenie jest bezpłatne.

Z kolei Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ podczas Festiwalu zaprasza na:

26 września, godz. 9:00
PORTRETY EMOCJI seans filmu dokumentalnego (USA 2007, od 13 lat) oraz rozmowa z reżyserem Sławomirem Grünbergiem.
Prowadzenie: filmoznawca Karol Szafraniec
Wejściówki w cenie 2 zł
dostępne od 1 września w kasie MCK Sokół i online na stronie mcksokol.pl

29 września – 1 października RUCHOME GRAFFITI
warsztaty performatywno-taneczne z ćwiczeniami pracy z ciałem i głosem, elementami tańca towarzyskiego i improwizacji
Instruktorki tańca: Katarzyna Żeglicka i Patrycja Jarosińska
Podczas warsztatów zapewniamy tłumacza PJM.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 1 września na stronie mcksokol.pl
Udział w warsztatach dla osób od 13 lat bez względu na stopień sprawności i doświadczenie taneczne. Ważne jest uczestnictwo we wszystkie dni warsztatowe Ilość miejsc ograniczona.
Opłata za całe warsztaty: 15 zł

2 października, godz. 10:00 RUCHOME GRAFFITI
występ uczestników warsztatów performatywno-tanecznych

Podczas pokazu zapewniamy tłumacza PJM
Wejściówki w cenie 2 zł
dostępne od 1 września w kasie i on-line na stronie mcksokol.pl

3 października, godz. 10:00 MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI
finisaż wystawy oraz recital duetu VIS a VIS – Katarzyna Chruściel, Rafał Gondek Wstęp wolny. Obrazy wykonane w ramach V MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH. Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Specjalnymi im. Mikołaja Kopernika w Chełmcu.
Wystawę można oglądać od 8 września w Galerii Sztuki SOKÓŁ.
 

Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie serdecznie zaprasza na wystawę indywidualną artystki Joanny Pawlik pod tytułem Spinalonga w terminie 22 września – 11 października.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 29 września, o godz. 18:30. Będzie on tłumaczony na polski język migowy (PJM). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Festiwal zakończy się 24 października w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

Muzeum we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Kołem w Jabłonce oraz Małolipnicką Rodzina Kolpinga z Lipnicy Małej zaprasza do udziału w zajęciach pokazowo-warsztatowych – „Wykopki na Orawie”. Zapraszamy szczególnie szkoły posiadające oddziały integracyjne, całe rodziny, wszystkich Mieszkańców oraz Gości spędzających jesienny weekend na Orawie. Chcemy by na Orawie wszyscy czuli się jak w domu, zwłaszcza, że czeka nas wspólna praca. Najpierw przygotujemy wóz na wykopki, spakujemy potrzebne w polu: kosze, worki, motyki oraz jedzenie i picie, potem pojedziemy na pole, gdzie czeka nas kopanie i ładowanie ziemniaków. Ale bez obaw – po pracy zapraszamy na coś dla ciała i dla ducha: wspólne zabawy, trochę spotkania z kulturą i sztuką, trochę zabawy, tańca, muzyki, konkursy i… poczęstunek – oczywiście wszystko z ziemniakami w roli głównej! Ilość miejsc nieograniczona, przyda się każda para rąk, ważne, by dać nam znać, że planujecie się przyłączyć. I na koniec pamiętajcie jeszcze o jednym: na Orawie ziemniaki zwą „rzepą” !  

PEŁNY PROGRAM WYDARZEŃ I ZAPISY OD 12 WRZEŚNIA!