Galicyjski Festiwal Zmysłów – sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do udziału w wydarzeniach realizowanych w ramach wielowątkowego programu o charakterze edukacyjno-kulturowo-popularyzatorskim p.n. „Galicyjski Festiwal Zmysłów – sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Założeniem programu jest zwiększenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, w Miasteczku Galicyjskim – oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zaplanowane działania i materiały dostępnościowe stworzą warunki do integracji różnych grup wiekowych i społecznych oraz aktywizację osób o utrudnionym dostępie do kultury. Projekt, oprócz niwelowania barier w dostępie do kultury, zakłada szereg działań towarzyszących festiwalowi o charakterze warsztatowym, animacyjnym i artystycznym.

Zakres projektu zakłada realizację 2 podstawowych działań w terminie od 24 września do 15 października:

  1. Wydarzenie plenerowe „Multisensoryka – wzrok, dotyk, smak i powonienie” 24 września 2023

Impreza oparta będzie na stymulacji 4 podstawowych systemów zmysłowych: wzroku i dotyku oraz smaku i powonienia. Zmysły wzroku i dotyku będą skoncentrowane na pokazach rzemiosła i rękodzieła a depozytariuszami tej tradycyjnej wiedzy i umiejętności będą lokalni wytwórcy i rzemieślnicy (przedstawiciele ginących zawodów). Aby pobudzić zmysły smaku i powonienia zostaną przywołane tradycje kulinarne regionu będące skrzyżowaniem wpływów polskich, łemkowskich, żydowskich, cygańskich, węgierskich i niemieckich, kuchni mieszczańskiej, dworskiej i ludowej. Posłużą temu liczne stoiska gastronomiczne – rustykalne, drewniane stragany – ustawione wzdłuż miasteczkowych pierzeni, przy których prowadzone będą degustacje tradycyjnych potraw i regionalnych specjałów. Podczas imprezy zostanie zrealizowany konkurs kulinarny pn. „Kociołek Galicyjski” w dwóch kategoriach: tradycyjnej potrawy regionalnej oraz deseru, w oparciu o tradycyjne receptury, spuściznę kulinarną naszego regionu i najwyższą jakość produktów regionalnych. W jury konkursu zasiądzie znany i ceniony w Polsce kucharz Jasiek Kuroń, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej, który dodatkowo uświetni wydarzenie autorskim pokazem przygotowania tradycyjnej potrawy z regionu dawnej Galicji.

Wypełnieniem przestrzeni edukacyjnej będą artystyczne formy wyrazu takie jak: scenka rodzajowa, pokazy, występ grupy teatralnej oraz zespołu folklorystycznego, które przybliżą atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku oraz codzienne życie ich mieszkańców. Finałem części artystycznej będzie przyjazny sensorycznie koncert wokalno-instrumentalny Grupy „Małe TGD”. Zespół młodych wokalistów łamie schematy i opowiada/śpiewa w lekki i momentami przewrotny sposób o radzeniu sobie z emocjami.

  1. Cykl warsztatów multisensorycznych „Uczta zmysłów” 25 września do 15 października 2023

Wątek edukacyjny wydarzenia stanowić będą twórcze warsztaty z elementami arteterapii o charakterze animacyjnym, mające walor integracyjny. Będzie to niezapomniana wyprawa do krainy różnorodnych faktur, kolorów i kształtów. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli cieszyć się kontaktem z różnorodnymi bodźcami stymulującymi wszystkie zmysły, takimi jak: glina, papier, olejki eteryczne, płatki suszonych kwiatów, przyprawy, produkty sypkie, itp.. Każdy warsztat to inna historia, inny pomysł, dzięki czemu uczestnicy odkrywają coś nowego.

Program warsztatów zakłada 4 bloki tematyczne w zakresie odczuwania kultury i sztuki za pomocą zmysłów.

  • warsztaty garncarskie – w ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z gatunkami gliny, sposobami jej oczyszczania i przygotowania, z technikami zdobienia oraz z praktyczną nauką ręcznego modelowania prostych form.
  • warsztaty malowania na szkle – uczestnicy poznają techniki i historię ludowego malarstwa na szkle, ponadto każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć własny projekt obrazu, a następnie przenieść go na szybę. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji wzorniki i szablony z tradycyjnymi motywami zdobienia;
  • warsztaty wyrobu mydełek z wosku pszczelego – pachnące, kolorowe i twórcze zajęcia z własnoręcznie wykonanym mydełkiem z certyfikowanej bazy mydlarskiej wzbogacone naturalnymi dodatkami, zapachami, w ulubionym kolorze, takimi jak płatki suszonych kwiatów, kryształki miodowo-woskowe, pyłek pszczeli, kawa, cynamon.
  • warsztaty kulinarne, związane z tradycją galicyjskiego jedzenia, podczas których uczestnicy poznają wybrane smaki, przyprawy, produkty charakterystyczne dla tradycyjnych potraw galicyjskich, a następnie własnoręcznie przygotują proste dania niewymagające używania otwartego ognia.

Partnerzy w realizacji projektu: Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu, Zespół Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu,Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu

Wszystkie wydarzenia projektu są BEZPŁATNE.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.