Kraków naprawdę dla wszystkich – czerwiec 2023

Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza na edukacyjny cykl „Kraków naprawdę dla wszystkich”. To otwarte, dostępne zajęcia: muzealne oprowadzania i warsztaty, a także miejskie spacery. Podczas spotkań możecie skorzystać z asysty, a także licznych udogodnień: z pomocy dotykowych, audiodeskrypcji, tłumaczeń na Polski Język Migowy, a także pętli indukcyjnej.

Wstęp bezpłatny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

ZAPISY:
Elżbieta Lang e-mail: [email protected], telefon 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: [email protected], telefon 12 426-50-60

PROGRAM

7 czerwca (środa), godzina 15:00
Muzeum Krakowa – oddział Muzeum Podgórza (ulica Limanowskiego 51)

„Zanim powstały mury….”, czyli historia podgórskich Żydów” – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Wraz z kuratorem Piotrem Figielą zapraszamy na wspólne zwiedzanie nowej wystawy czasowej. Tytuł wystawy nawiązuje do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu. To one oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, kończąc symbolicznie czas historii krakowskich i podgórskich Żydów. Nowa wystawa w Muzeum Podgórza opowiada o bogatej i różnorodnej społeczności żydowskiej w Podgórzu od końca XVIII stulecia. To opowieść o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji oraz stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. To także historia działalności kulturalnej i ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój Podgórza, a później także Krakowa.

 

23 czerwca (piątek), godzina 14:00
Muzeum Krakowa – Stara Synagoga (ulica Szeroka 24)

„Beit olam – Dom wieczności, czyli żydowskie zwyczaje pogrzebowe.” – spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

Podczas spotkania wyruszymy razem z muzealniczką i przewodniczką Anną Jodłowiec-Dziedzic na Kazimierz. Tym razem poznamy historię kazimierskiego cmentarza, słuchając opowieści o żydowskich zwyczajach pogrzebowych od czasów starożytnych do dziś. Odkryjemy macewę – najczęściej spotkaną formę nagrobka i jej symbole. Usłyszymy o formach uczczenia zmarłych. Poznamy także kazimierskie legendy i historie mieszkańców żydowskiego miasta.

27 czerwca (wtorek), godzina 15:00
Muzeum Krakowa- oddział Stara Synagoga (ulica Szeroka 24)

„Wprowadzenie do judaizmu. Świątynia jerozolimska, synagoga i modlitwa” – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Niezwykłe spotkanie na krakowskim Kazimierzu – w Starej Synagodze z muzealniczką i przewodniczką Anną Jodłowiec-Dziedzic. W trakcie zajęć poznamy czym jest monoteistyczna religia narodowa Żydów. Dowiemy się co oznaczają ważne dla Żydów pojęcia Pisma Świętego. Odkryjemy też funkcje i kultowe znaczenie synagog oraz ich bogatego, symbolicznego wyposażenia. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania zwoju Tory oraz elementów tradycyjnego, żydowskiego ubioru kobiet i mężczyzn sprzed 1939 roku.

28 czerwca (środa), godzina 16:00
Muzeum Krakowa – oddział Dom pod Krzyżem (ulica Szpitalna 21)

„Niewielka pracownia z klimatem i duszą starych ksiąg, czyli tajniki muzealnej introligatorni” – oprowadzanie/ warsztaty z elementami audiodeskrypcji AD i pomocami dotykowymi

Zapraszamy na kolejne kameralne spotkanie w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem odkryjemy przed Wami sekrety książek. Razem z muzealniczką i introligatorką Katarzyną Pietrzycką- Minczak poznamy niezwykłą muzealną pracownię i jej tajniki. Podczas spotkania dowiemy się jakie narzędzia i materiały wykorzystywane są w codziennej pracy introligatora. Odkryjemy działanie starych maszyn introligatorskich, które do dziś budzą zachwyt, jak i respekt. Podczas spotkania poznamy także technikę barwienia papierów klajstrowych.