Kraków naprawdę dla wszystkich – sierpień 2023

Muzeum Krakowa
Kraków naprawdę dla wszystkich – sierpień 2023

„Kraków naprawdę dla wszystkich” to inkluzywne, dostępne zajęcia: muzealne oprowadzania i warsztaty, a także miejskie spacery po Krakowie. Podczas spotkań mogą Państwo skorzystać z asysty, a także licznych udogodnień, a wśród nich z pomocy dotykowych, audiodeskrypcji, tłumaczeń na Polski Język Migowy PJM, a także pętli indukcyjnej.

Wstęp bezpłatny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Zapisy i kontakt:

Koordynator Elżbieta Lang e-mail: [email protected], telefon 691-377-437

lub Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: [email protected], telefon 12 426-50-60

 

6 sierpnia (niedziela), godzina 14:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny)

„JAK WŁODZIMIERZ I KRAKÓW ZIUKA UGOŚCILI” – spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Na początku sierpnia 1922 roku do Krakowa przybył z oficjalną wizytą Józef Piłsudski. Naczelnika Państwa uroczyście podejmowali liczni przedstawiciele miasta. Wśród nich znalazł się również Włodzimierz Tetmajer, którego dzieła są obecnie prezentowane w Muzeum Krakowa na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”. Jaką rolę pełnił wówczas ten znany krakowski malarz i jak przebiegło to niezwykłe spotkanie dowiedzą się Państwo podczas niedzielnego spaceru razem z muzealnikiem Tomaszem Karżewiczem. Zapraszamy!

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Pomnik Grunwaldzki, Plac Jana Matejki (spotkanie przed pomnikiem)

 

9 sierpnia (środa) 15:00 (przewidywany czas trwania: 1,5 godziny)

„KRAKOWSKIM ŚLADEM KOBIET PRACUJĄCYCH. ” – spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Nie wszystkie kobiety miały tyle szczęścia, by urodzić się arystokratkami, dziedziczkami czy chociaż bogatymi mieszczkami. Niektóre z nich musiały codziennie ciężko pracować, by utrzymać siebie i swoją rodzinę. O takich właśnie szarych kobietach, których było tak wiele, chcemy opowiedzieć w trakcie naszego spaceru w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Razem z muzealniczką Małgorzatą Kuciel przyjrzymy się różnym grupom zawodowym, między innymi służącym, robotnicom, guwernantkom i nauczycielkom. Podążymy śladem kobiet, które same musiały zarobić na chleb.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35) (spotkanie przed budynkiem oddziału)

 

10 sierpnia (czwartek) 16:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny)

 „MŁYNÓWKĄ POD PRĄD. SPACER ZMYSŁÓW. ” – spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrycji AD

Zapraszamy do wspólnego wędrowania przez Garbary, pod prąd dawnej Młynówki Królewskiej. Wprawdzie ta sztuczna, ale jakże ważna dla Krakowa rzeka zniknęła z krajobrazu już niemal sto lat temu, ale wciąż pozostały z nami jej ślady: w nazwach, kształcie ulic, a czasem również w trudnej do określenia atmosferze… W odkrywaniu jej dawnego biegu, a przede wszystkim jej znaczenia dla gospodarki dawnego Krakowa, pomogą nam zmysły: słuchu, węchu i dotyku. Razem z muzealniczką Marią Lempart spróbujemy poczuć przedmieście, którego już nie ma…

GDZIE?

Skwer przy Pomniku Legionistów  (róg ulicy Retoryka i Piłsudskiego)

 

12 sierpnia (sobota) , godzina 11:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny)

 „W RONDLU KRAKOWSKI(E)CH OPOWIEŚCI. ” – warsztaty i oprowadzanie z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD
Jak wyglądało życie w średniowiecznym Krakowie? Jakie noszono stroje i przy jakiej muzyce wspólnie się bawiono?  Zapraszamy na wakacyjne spotkanie, na którym wraz z rekonstruktorami odpowiemy sobie na te i na wiele innych pytań. Wspólnie poznamy umiejętności rzemieślników, którzy wytwarzali wyroby metalowe- płatnerza, kowala i odlewnika. Weźmiemy również udział w pokazie walk, warsztatach bronioznawczych,  a także nauce fechtunku i łucznikarstwa. Razem z muzealnikiem Michałem Szczerbą przekonamy się, że „średniowiecze da się lubić”!

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Barbakan, ulica Basztowa 1 (spotkanie przed budynkiem oddziału)

 

18 sierpnia (piątek) 14:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny)

„FORT JUGOWICE – DZIEDZICTWO NA NOWO ODKRYTE.” – spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

Twierdza Kraków- pierścień austriackich fortyfikacji to niezwykły historyczny zabytek wokół Krakowa. Wciąż skrywa on wiele ciekawostek i budzi równie wiele emocji. Razem z kuratorem dr Wacławem Szczepanikiem zapraszamy do wspólnego zwiedzania nowo zrewitalizowanych, historycznych wnętrz fortecznych wraz z wystawą „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”.  Poznamy historię dziedzictwa trudnego i skazanego przez lata na niepamięć, odkryjemy dzieje austriackiego twierdzy, a także usłyszymy opowieści o siarce i o tym jak leczyć „zołzy”.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Fort 52a Jugowice, ulica Forteczna 28 (spotkanie w holu muzeum)