Kraków naprawdę dla wszystkich w maju

Muzeum Krakowa
Kraków naprawdę dla wszystkich w maju

Muzeum Krakowa zaprasza na edukacyjny cykl „Kraków naprawdę dla wszystkich”. To otwarte, dostępne zajęcia: muzealne oprowadzania i warsztaty, a także miejskie spacery. Podczas spotkań mogą Państwo skorzystać z asysty, a także licznych udogodnień, a wśród nich z pomocy dotykowych, audiodeskrypcji, tłumaczeń na Polski Język Migowy PJM, a także pętli indukcyjnej.
Wstęp bezpłatny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

ZAPISY:
Elżbieta Lang e-mail: [email protected], telefon 691-377-437
lub Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: [email protected], telefon 12 426-50-60

6 maja (sobota), godzina 14:00
„OD PLACU CENTRALNEGO PO ARKĘ PANA, CZYLI NIESPIESZNYM SPACEREM PO STAREJ NOWEJ HUCIE” – spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Zapraszamy na niespieszny spacer w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem Piotr Kapusta poprowadzi nas przez Starą Nową Hutę śladami jej bogatych dziejów, niezwykłych postaci i interesujących zabytków. Będzie to okazja do wspólnych opowieści o okolicznościach powstania Nowej Huty, jej architekturze, pomniku Lenina, o dawnej Hucie imienia Lenina, a także życiu codziennym nowohucian. Wycieczka będzie poruszać przede wszystkim tematykę z okresu PRL-u, ale odwołamy się także do dziejów dawnych wsi, na terenie których zbudowano Nową Hutę, przekraczając granicę między Mogiłą a Bieńczycami.

GDZIE? Muzeum Krakowa – Muzeum Nowej Huty
Centrum E 1- wejście od Alei Jana Pawła II (spotkanie w holu budynku)

13 maja (sobota), godzina 13:00
„POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI, CZYLI ZNANA I NIEZNANA HISTORIA KRAKOWSKIEGO KOPCA” – oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji AD i pomocami dotykowymi

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem naszymi przewodnikami zostaną niezwykłe eksponaty z muzealnej kolekcji oraz ich opiekun- kustosz Janusz Tadeusz Nowak. Dzięki nim poznamy dzieje jednego z krakowskich kopców- Kopca im. Marszałka Piłsudskiego na Sowińcu. Jego powstanie zapisało się w historii jako największa uroczystość patriotyczna w przedwojennej Polsce, a on sam stał się wotum za odzyskaną niepodległość. W jego wnętrzu, delegacje z całej Polski i świata, umieściły ziemię z miejsc ważnych dla dziejów naszego kraju. Dzisiaj liczne pamiątki związane z krakowskim Kopcem i postacią samego Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Krakowa. Zapraszamy do poznania ich tajemnic!

GDZIE ? Muzeum Krakowa – Thesaurus Cracoviensis
ulica Księcia Józefa 337- wejście od ulicy Wincentego Oszustowskiego (spotkanie przed budynkiem oddziału)

16 maja (wtorek), godzina 15:30
„KL PLASZOW – MIEJSCE WSPÓLNEJ PAMIĘCI ” – spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

W 1942 r. na obrzeżach Krakowa został utworzony przez Niemców obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi, a także Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa oraz Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. KL Plaszow był również miejscem egzekucji dokonywanych przez Gestapo. Obecnie teren poobozowy nosi kilka czytelnych śladów przeszłości: pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej, ślady niwelacji terenu, a także kilka upamiętnień. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na spacer z Kamilem Karskim z Muzeum KL Plaszow, podczas którego poznamy historię dawnego obozu oraz koncepcję nowego muzeum.

GDZIE? Muzeum KL Plaszow (w budowie)
(spotkanie przed Szarym Domem przy ulicy Jerozolimskiej 3)

17 maja (sobota), godzina 15:00
„SZMACIAKI PRZYTULAKI, CZYLI O ZABAWKACH Z CZASÓW PRL-U ” – warsztaty z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze, które przeniosą nas w czasie o kilkadziesiąt lat w przeszłość. Wspólnie obejrzymy podręcznik do samodzielnego szycia zabawek, nauczymy się prostych ściegów i wybierzemy wzory, z których powstaną zabawki. Czasy, z którego pochodzi podręcznik, to okres, gdy półki sklepowe często świeciły pustkami. Nie tylko zdobycie zabawki, ale nawet tkaniny do jej uszycia nie zawsze było łatwe. Nawiązując do tamtych czasów, ale przede wszystkim mając na uwadze ekologiczne podejście do nowych rzeczy, uszyjemy zabawki z tkanin z recyklingu. Zbliża się Dzień dziecka, zapraszamy więc dorosłych, by własnoręcznie przygotowali prezenty dla swoich milusińskich, a jednocześnie sami dobrze się bawili przypominając sobie czasy dziecięcych zabaw.

GDZIE? Muzeum Krakowa – Muzeum Nowej Huty
Centrum E 1- wejście od Alei Jana Pawła II (spotkanie w holu budynku)

30 maja (wtorek), godzina 16:00
„NA PODGÓRSKICH KRZEMIONKACH, CZYLI W POSZUKIWANIU KSIĘCIA, ZBÓJA, BIAŁEJ DAMY I MAGA” – spacer z elementami audiodeskrypcji AD i pomocami dotykowymi

Zapraszamy na kolejny wiosenny spacer w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem wyruszymy razem z Elżbietą Lang na krzemionkowe wzgórza wznoszące się nad Podgórzem i Krakowem. Zdobędziemy szczyt najstarszego krakowskiego kopca, poszukamy ukrytych skarbów nieopodal malowniczego kościółka, znajdziemy miejsce, gdzie straszyła niegdyś podróżnych szubienica i odkryjemy tajemnice jednego z najpiękniejszych parków w naszym mieście. Nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą wygodnych butów i jak zwykle dobrego humoru!

GDZIE? Muzeum Krakowa – Muzeum Podgórza – ulica B. Limanowskiego 51 (spotkanie przed budynkiem oddziału)