Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Ornament – wydarzenia z dostępnością
Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Edycja niezwykła, bo jubileuszowa. Już po raz dwudziesty piąty Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza do zwiedzania wyjątkowych obiektów.
Podczas 25. MDDK odkryjemy bogactwo ornamentów w małopolskich zabytkach, od pięknych romańskich plecionek zachowanych u cystersów w Mogile, poprzez wici roślinne, fryzy arkadowe, rozety, woluty, groteski, maszkarony czy rocaille, po bardzo proste i nowoczesne sploty wykorzystywane w projektowaniu niecodziennych mebli z wikliny.
Tegoroczne Dni Dziedzictwa odbędą się w czerwcu i będą obejmowały wycieczki i zwiedzania ośmiu obiektów:
3–4.06.2023
Arboretum i dwór w Lusławicach / Ceramika w Łysej Górze (k. Tarnowa) / Dwór w Michałowicach
10–11.06.2023
Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy / Dwór w Modlnicy / Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu
17–18.06.2023
Opactwo Cystersów i kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie / Dom Pod Globusem w Krakowie – premiera filmu i wydarzenia towarzyszące
W każdym z tych miejsc czekać będą na Państwa gospodarze, przewodnicy, specjaliści i pasjonaci, wspólnie z którymi przygotowujemy oprowadzania tematyczne, wykłady, spacery, wycieczki, warsztaty i pokazy.
Ponadto, Małopolski Instytut Kultury przygotował dwa spacery z tłumaczeniem na Polski Język Migowy:
17 czerwca (sobota), godz. 11.30
W rytmie cystersów – spacer po opactwie dla osób niesłyszących lub g/Głuchych oraz dla osób posługujących się polskim językiem migowym z historykiem Jakubem Studzińskim
Informacje: https://dnidziedzictwa.pl/program/opactwo-cystersow-i-kosciol-pw-sw-bartlomieja-w-krakowie/#2023-06-17
18 czerwca (niedziela), godz. 12.30
Oprowadzanie po domu Pod Globusem z historykami sztuki Heleną Postawką-Lech i Jakubem Studzińskim
Informacje: https://dnidziedzictwa.pl/program/dom-pod-globusem-w-krakowie/#2023-06-18.
Prezentacji Domu pod Globusem w ramach MDDK będzie towarzyszył film o tym wyjątkowym obiekcie – dostępny w sieci, z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego, jak co roku, towarzyszyć będzie publikacja poświęcona prezentowanym miejscom i ornamentowi. Do napisania tegorocznej jubileuszowej książki zaproszonych zostało siedmiu autorów (Barbara Sadurska, Katarzyna Kobylarczyk, Dominika Słowik, Sabina Jakubowska, Bartosz Sadulski, Radek Rak i Jakub Kornhauser). Efektem ich pracy będzie zbiór siedmiu opowiadań/esejów/reportaży opartych o historyczne tło i bogato ilustrowanych. Publikacja będzie bezpłatnie dystrybuowana podczas wydarzenia, ukaże się również w formach dostępnych – w formie audiobooka i ebooka.
Więcej informacji na https://dnidziedzictwa.pl/