Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Ornament – wydarzenia z dostępnością

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Ornament – wydarzenia z dostępnością

Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Edycja niezwykła, bo jubileuszowa. Już po raz dwudziesty piąty Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza do zwiedzania wyjątkowych obiektów.

Podczas 25. MDDK odkryjemy bogactwo ornamentów w małopolskich zabytkach, od pięknych romańskich plecionek zachowanych u cystersów w Mogile, poprzez wici roślinne, fryzy arkadowe, rozety, woluty, groteski, maszkarony czy rocaille, po bardzo proste i nowoczesne sploty wykorzystywane w projektowaniu niecodziennych mebli z wikliny.

Tegoroczne Dni Dziedzictwa odbędą się w czerwcu i będą obejmowały wycieczki i zwiedzania ośmiu obiektów:

3–4.06.2023

Arboretum i dwór w Lusławicach / Ceramika w Łysej Górze (k. Tarnowa) / Dwór w Michałowicach

10–11.06.2023

Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy / Dwór w Modlnicy / Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu

17–18.06.2023

Opactwo Cystersów i kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie / Dom Pod Globusem w Krakowie – premiera filmu i wydarzenia towarzyszące

W każdym z tych miejsc czekać będą na Państwa gospodarze, przewodnicy, specjaliści i pasjonaci, wspólnie z którymi przygotowujemy oprowadzania tematyczne, wykłady, spacery, wycieczki, warsztaty i pokazy.

Ponadto, Małopolski Instytut Kultury przygotował dwa spacery z tłumaczeniem na Polski Język Migowy:

17 czerwca (sobota), godz. 11.30

W rytmie cystersów – spacer po opactwie dla osób niesłyszących lub g/Głuchych oraz dla osób posługujących się polskim językiem migowym z historykiem Jakubem Studzińskim

Informacje: https://dnidziedzictwa.pl/program/opactwo-cystersow-i-kosciol-pw-sw-bartlomieja-w-krakowie/#2023-06-17

 

18 czerwca (niedziela), godz. 12.30

Oprowadzanie po domu Pod Globusem z historykami sztuki Heleną Postawką-Lech i Jakubem Studzińskim

Informacje: https://dnidziedzictwa.pl/program/dom-pod-globusem-w-krakowie/#2023-06-18.

Prezentacji Domu pod Globusem w ramach MDDK będzie towarzyszył film o tym wyjątkowym obiekcie – dostępny w sieci, z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

 

Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego, jak co roku, towarzyszyć będzie publikacja poświęcona prezentowanym miejscom i ornamentowi. Do napisania tegorocznej jubileuszowej książki zaproszonych zostało siedmiu autorów (Barbara Sadurska, Katarzyna Kobylarczyk, Dominika Słowik, Sabina Jakubowska, Bartosz Sadulski, Radek Rak i Jakub Kornhauser). Efektem ich pracy będzie zbiór siedmiu opowiadań/esejów/reportaży opartych o historyczne tło i bogato ilustrowanych. Publikacja będzie bezpłatnie dystrybuowana podczas wydarzenia, ukaże się również w formach dostępnych – w formie audiobooka i ebooka.

Więcej informacji na https://dnidziedzictwa.pl/