Nabór do projektu „70 nowohuckich wspomnień”

Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w przedsięwzięciu edukacyjno-artystycznym pt. „70 NOWOHUCKICH WSPOMNIEŃ”, które realizowane będzie w ramach rezydencji artystycznej w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w dniach 28.09 – 30.10.2019. Rezydencja jest częścią większego projektu NOWA HUTA 70. PRZESTRZEŃ UWOLNIONA (projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury) i polegać będzie na pracy warsztatowej (zarówno grupowej jak i indywidualnej) opartej na wspomnieniach, wrażeniach, emocjach związanych z codziennym funkcjonowaniem uczestników projektu w przestrzeniach Nowej Huty. Na podstawie tych indywidualnych historii stworzymy finałową prezentację w formie teatralnej impresji wykorzystującej słowo, ruch, gest, dźwięk oraz przestrzeń Ośrodka Kultury C.K. Norwida. Ostateczny kształt spektaklu będzie zależał w dużej mierze od grupy warsztatowej – jej predyspozycji, możliwości i oczekiwań.

KOGO SZUKAMY:
Osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi (szczególnie z niepełnosprawnością wzroku), które są lub były przez pewien czas związane z Nową Hutą.
Doświadczenie w działaniach twórczych (ruchowych, teatralnych, muzycznych) jest bardzo mile widziane, gdyż chciałabym, by uczestnicy współtworzyli spektakl, ale nie jest to warunek konieczny.
Istnieje też możliwość zapisania się wraz z opiekunem.

CO ZYSKUJESZ:
Udział w projekcie jest szansą na rozbudzenie pasji artystycznych, możliwością wykorzystania własnego potencjału twórczego, rozwijania zainteresowań artystycznych, ruchowych i teatralnych. Dla niektórych warsztaty mogą być też okazją do bliższego poznania samego siebie – w wymiarze cielesnym, jak i intelektualnym. Praca nad spektaklem to również możliwość poznania siebie nawzajem, dialogu odnalezionego we wspólnym zainteresowaniu sztuką. Zajęcia będą więc także okazją do zawarcia nowych znajomości.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
MIEJSCE: ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, www.facebook.com/ARTzonaOKN
TERMINY: Pierwsze spotkanie ma odbyć się już w sobotę 28 września 2019 w godzinach popołudniowych.
Kolejne zajęcia będą się odbywać w soboty (5, 12, 19, 26.10.2019) oraz 2-3x w tygodniu popołudniami. Dokładne dni i godziny pozostają do ustalenia z uczestnikami i ARTzoną.
Finałowy pokaz jest zaplanowany na środę 30.10.2019 wieczorem.

INFORMACJE O PROWADZĄCEJ:
BARBARA WYSOCZAŃSKA-GROCHAL – performerka, choreografka, producentka własnych projektów taneczno-ruchowych. W latach 2003 – 2015 zdobywała doświadczenie w Teatrze Tańca DF Katarzyny Skawińskiej, tańcząc w kilkunastu podcatch zespołu oraz pełniąc funkcję wiceprezesa stowarzyszenia i koordynatora jego projektów artystycznych. Od 2007 do 2012 pracowała jako aktorka w Teatrze KTO, uczestnicząc w spektaklach ulicznych Jerzego Zonia (m.in. Zapach Czasu, Quixotage, Ślepcy), prezentowanych na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie. Z hiszpańską grupą Les Filles Follen współtworzyła niezależnie dwie uliczne koprodukcje taneczne „everybodyskin” (2012) i „Thank You For Dancing” (2014). W 2017 roku na zaproszenie festiwalu 30.ULICA w Krakowie zrealizowała spektakl „POZA „. Interesuje się głównie działaniami performatywnymi w przestrzeniach pozateatralnych oraz łączeniem ruchu z innymi dziedzinami sztuki. W tym zakresie współpracowała z Aleksandrem Janickim przy multimedialnym spektaklu „K_INEMATICA” (2012), a podczas ESK 2016 we Wrocławiu przy międzynarodowych projektach „Resistance” (z niemiecką artystką Sveą Duwe) i „Marmolada” (z lipskim Theater der Jungen Welt). W 2018 roku współtworzyła interdyscyplinarny performance „WYSOCZAŃSKA_KALISZUK*2_MILER”, wykorzystujący wideo-art, ruch i koncepcje z dziedziny robotyki. Od 2016 roku działa niezależnie, poszukując nowych wyzwań I biorąc udział w wybranych projektach performatywnych. Własne przedsięwzięcia artystyczne realizuje pod szyldem Akcja Ważka.

KONTAKT I ZAPISY:
Barbara Wysoczańska-Grochal
e-mail: [email protected]
tel. 607 502 700