Nastrój się na strój! Tradycja na podszewce – wystawa

Centrum Sztuki Mościce
Nastrój się na strój! Tradycja na podszewce – wystawa

Każdy kostium ma swoją długą historię zapisaną na podszewce.

Spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” to wyjątkowe widowisko. Przed oczami roztacza się feeria barw, wirują spódnice, wstążki i warkocze, łopoczą poły kaftanów. Do uszu docierają świsty, gwizdy, stukot butów i brzękadeł. Czujemy nastrój spektaklu, nie skupiając uwagi na detalach. Nie zdajemy sobie sprawy ile warstw stroju mają na sobie tancerze. Nie czujemy ich ciężaru, nie widzimy misternych haftów i zdobień ubrań. W czasie widowiska brakuje chwili, by dotrzeć do tego co kryje się pod tymi kolorami, tańcem, strojami i dźwiękami.

Przy tworzeniu tej wystawy myśleliśmy o bliskości do tradycji, do tańca, stroju, tkaniny, regionalnego motywu, haftu, czy zdobienia. I właśnie z tej perspektywy zapraszamy Państwa do poznania wystawy. Zapraszamy do wniknięcia wgłąb tajemnicy, detalu, czytając i dotykając jej z bliska.

Oprowadzanie kuratorskie:
20 września godz. 17:00 i 18:30 (obowiązują zapisy)

Anna Świętek – kuratorka wystawy wprowadzi w ten niezwykły świat strojów scenicznych „Świerczkowiaków” podczas dwóch spotkań kuratorskich. Zdradzi, jak od jednej wszywki na podszewce gorsetu zaczęła odkrywać kolejne tajemnice strojów i ich właścicieli.

Dla dzieci przygotowaliśmy kilka ciekawostek i zagadek.

Wystawie towarzyszyć będą folder oraz udogodnienia dla osób z dysfunkcjami (AD, opisy).