Nie upychaj ich w szufladki – o języku włączającym w instytucji kultury

Nie upychaj ich w szufladki – o języku włączającym w instytucji kultury

Język kształtuje rzeczywistość – myślimy słowami, a słowa wpływają na to, w jaki sposób myślimy, a więc i postępujemy. Dlatego tak ważne jest, by umieć wyrazić swoją wrażliwość również w mowie. O tym, jak to robić, dowiecie się podczas webinaru Kultury Wrażliwej o języku włączającym.

Przez język przejawia się nasz stosunek do świata – często nieświadomie. Według niektórych językoznawców język oddziałuje na myślenie, a w konsekwencji na zachowanie ludzi. Możemy więc (świadomie lub nie) wykluczać, szufladkować i pomijać część społeczeństwa. A może lepiej nauczyć się włączać i dawać równe szanse? Podczas webinaru opowiemy o tym, w jaki sposób działa język włączający i jak można stosować go w instutucji kultury. Wytłumaczymy, czym są osobatywy, feminatywy, splitting i person-first language oraz dlaczego to takie ważne, aby artystki nie nazywać artystą (o ile nie życzy sobie inaczej).

O wielkiej mocy języka opowiedzą Alicja Sienkiewicz i Krystian Kamiński z Galerii Labirynt w Lublinie.

Kiedy: 18 maja 2023 (czwartek), godz. 11.00–12.30
Gdzie: na platformie ZOOM
Zapisy: https://forms.gle/1hfqeAo3X1xCWnSG8
Dostępność: wydarzenie tłumaczone na polski język migowy.

Alicja Sienkiewicz – aktywistka, feministka, animatorka kultury. Od dwóch lat pracuje na stanowisku specjalistki ds. programu młodzieżowego w Galerii Labirynt. Twórczyni projektu „Piwnica Labiryntu” – bezpiecznej integracyjno-edukacyjnej przestrzeni dla młodzieży, w szczególności młodych osób LGBTQIA+ z pomocą psychologiczną i prawną. Od 2017 roku walczy o prawa osób narażonych na wykluczenie, m.in. organizując Marsz Równości w Lublinie.

Krystian Kamiński – doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, edukator artystyczny, tłumacz ustny i pisemny. Od 2017 roku współpracuje z Galerią Labirynt prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, oprowadzania dla osób dorosłych oraz tworząc materiały dostępnościowe do wystaw. Kurator wystaw sztuki współczesnej „Na głos” (2022), edukacyjnych „Ą fas” (2021), „Może się nie udać” (2022), „Piosenka o mojej rodzinie” (2023) oraz dostępnościowych „Kolekcja Dostępna” (2021, 2022) i „Kolekcja Dostępna w BWA Zielona Góra” (2023). Nominowany do nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” w kategorii słowo (2021). Członek otwartej sieci osób kultury „!Reagujemy”, zajmującej się tematyką włączania przez kulturę.