Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Na Rajskiej jest dla nas oczywiste, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego podejmujemy działania, by Biblioteka była w pełni gotowa do przyjęcia każdej osoby, która zechce ją odwiedzić.

Główny budynek Biblioteki jest obiektem zabytkowym. Od lat podejmujemy starania, by jego przestrzeń była jak najbardziej dostępna dla wszystkich odwiedzających. Budynek jest w pełni dostępny dla osób poruszających się na wózku aktywnym.

Barierą dla wózków inwalidzkich są dwuskrzydłowe przeciwpożarowe drzwi, dzielące każde z pięter na segmenty.

Oferujemy pomoc asystenta osób z niepełnosprawnością, który pomoże dotrzeć we właściwe miejsce. Pomoc asystenta można wezwać, używając przycisku przy wejściu lub umówić się wcześniej, dzwoniąc na numer telefonu 12 37 52 200 lub pisząc na adres e-mail .

Budynek, w którym znajduje się Arteteka i Biblioteki Sztuki (wejście od ul Szujskiego) to nowoczesna przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych.

W 2017 roku 100 naszych pracowników wzięło udział w szkoleniach z profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnościami.

W przypadku pytań, chęci zgłoszenia szczególnych potrzeb lub uzyskania pomocy w zaplanowaniu wizyty w Bibliotece zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Krzysztof Szudek
tel. 12 37 52 209

Robert Lenard
[email protected]
tel. 12 37 52 234

Budynek Główny Biblioteki

Biblioteka mieści się przy ulicy Rajskiej 1. Dojazd tramwajem do przystanku Teatr Bagatela położonego ok. 200 metrów od Biblioteki – od przystanku trzeba pójść ulicą Karmelicką, która wyłożona jest kostką brukową (nadjeżdżający od strony ulic Podwale lub Dunajewskiego muszą najpierw przejść na drugą stronę ulicy w kierunku budynku teatru), i po przejściu przez jedno przejście dla pieszych skręcić w lewo w ulicę Rajską. Biblioteka znajduje się po prawej stronie, do wejścia prowadzi wyłożony płytami bezpieczny chodnik.

Dojazd autobusem do przystanku AGH / UR położonego ok. 300 metrów od Biblioteki – z przystanku trzeba pójść ulicą Czystą, następnie skręcić w pierwszą w lewo w ulicę Dolnych Młynów, a ok. 30 metrów dalej skręcić w prawo przez przejście dla pieszych w ulicę Rajską, przekroczyć skrzyżowanie z ulicą Szujskiego, w odległości ok. 50 metrów znajduje się przejście na drugą stronę ulicy Rajskiej, które prowadzi prosto do wejścia do Biblioteki.

Arteteka i Biblioteka Sztuki

Żeby trafić do drugiego budynku Biblioteki, w którym znajdują się Arteteka i Biblioteka Sztuki, należy po wyjściu z głównego budynku przejść na drugą stronę ulicy Rajskiej, skręcić w prawo a następnie w pierwszą w lewo w ulicę Szujskiego. Wejście znajduje się po lewej stronie ulicy w odległości ok. 30 metrów od ulicy.

Miejsca postojowe

Biblioteka nie posiada własnych miejsc parkingowych. Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Rajskiej 10A, ok. 20 metrów od wejścia do Biblioteki. Więcej miejsc tego typu znajduje się na Dunajewskiego 5 (5 stanowisk, ok. 500 metrów od Biblioteki) i na św. Anny 2 (4 stanowiska, ok. 650 metrów od Biblioteki). Wzdłuż całej ulicy Rajskiej dostępne są także miejsca postojowe wchodzące w skład strefy płatnego parkowania.

Do wnętrza głównego budynku wchodzi się przez automatyczne rozsuwane drzwi. Po obu stronach schodów znajdują się podjazdy dla osób poruszających na wózku. Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do obszernego holu. Szatnia znajduje się na lewo od wejścia. Aby dostać się do korytarzy na parterze, należy pokonać pięć stopni schodów lub skorzystać z podjazdu – jeden znajduje się po lewej, a drugi po prawej stronie.

W lewo od głównego holu znajduje się Punkt Rejestracji Czytelników, w którym można zapisać się do Biblioteki podczas pierwszej wizyty. Dalej znajduje się Wypożyczalnia Główna. Naprzeciwko niej jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Windą zlokalizowaną w tym skrzydle dojedziemy do położonych na pierwszym piętrze Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce oraz Czytelni Informacji Naukowej i Bibliograficznej a także do Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej (trzecie piętro).

W prawym skrzydle na parterze znajduje się Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej, a także Wypożyczalnie i Pracownie dla Dzieci i Młodzieży. Korzystając z windy lub schodów po prawej stronie holu, możemy dotrzeć do Czytelni Czasopism (pierwsze piętro), Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej,  Wypożyczalni i Czytelni Zbiorów Obcojęzycznych oraz Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej (drugie piętro), a także do Czytelni Głównej (trzecie piętro). Na pierwszym piętrze w tym skrzydle znajduje się także bar.

Budynek Biblioteki ma 4 kondygnacje. Komunikację między piętrami zapewniają 2 windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Windy są wyposażone w system informacji głosowej oraz przyciski oznaczone brajlem.

W głównym budynku są 4 toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdują się one:

  • na parterze w lewym skrzydle, naprzeciwko Wypożyczalni Głównej
  • na pierwszym piętrze w lewym skrzydle, naprzeciwko Czytelni Informacji Naukowej i Bibliograficznej
  •  na trzecim piętrze w Czytelni Głównej
  • na trzecim piętrze w Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej

W budynku Arteteki i Biblioteki Sztuki jest  dostępna jedna toaleta dla osób niepełnosprawnych, która znajduje się na pierwszym piętrze.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

W zbiorach Wypożyczalni Głównej znajduje się blisko 2 tysiące audiobooków na płytach CD. Wypożyczalnia Główna znajduje się na parterze, w lewo od głównego wejścia w pokoju 11. Audiobooki znajdują się w prawo od wejścia do Wypożyczalni, w trzeciej sali, po prawej stronie. Pracownicy Wypożyczalni w razie potrzeby chętnie poprowadzą do półki i pomogą wybrać audiobooki. Dostępność konkretnych tytułów można sprawdzić przed przybyciem do Biblioteki w dostosowanym dla osób z niepełnosprawnością wzroku katalogu na stronie http://katalog.rajska.info. Dzwoniąc do Wypożyczalni na numer 12 37 52 209, można poprosić o odłożenie wybranych pozycji, a po zalogowaniu się do katalogu zarezerwować tytuły aktualnie wypożyczone.

Ofertę dla osób z dysfunkcją wzroku posiada  Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej, która znajduje się na parterze, w prawo od głównego wejścia w pokoju 54. Jej największy zbiór stanowią książki nagrane na kasetach (ok. 18 tysięcy tytułów z różnych dziedzin, głównie beletrystyka). Dostępne są także książki na płytach CD, książki pisane brajlem, książki na Czytaka, Autolektor oraz niewielki zbiór filmów z audiodeskrypcją. Osobom słabowidzącym oferujemy możliwość wypożyczenia książek z dużą czcionką (również po angielsku). Zbiory te nie są opracowane elektroniczne i nie znajdziemy ich w internetowym katalogu. Informacji udziela pracownik Wypożyczalni  pod numerem telefonu 12 37 52 216 lub e-mail: .

Także w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Czytelni Obcojęzycznej można wypożyczać audiobooki a w Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej płyty z muzyką. W Artetece dostępne są zarówno audiobooki jak i płyty z muzyką.

W przypadku ewakuacji należy wykonywać polecenia pracowników Biblioteki, którzy są przeszkoleni w prowadzeniu ewakuacji. W przypadku wystąpienia alarmu pożarowego w budynku wyłączane są windy. Pracownicy biblioteki są odpowiedzialni za pomoc w dotarciu do miejsca ewakuacji osobom, które mają trudności z poruszaniem się po schodach.