IV Forum Kultury Wrażliwej

7 grudnia 2020, godz. 9.30 - 16.00

Forum Kultury Wrażliwej służy promowaniu otwartości i dostępności instytucji kultury. Tegoroczna, czwarta edycja wydarzenia przyjmie nową formułę – zarówno pod względem organizacji, jak i tematyki. 

Forma wydarzenia jest związana z sytuacją pandemii: nie możemy się z wami spotkać na żywo, więc przenosimy nasze działania do internetu. Dzięki temu dotrzemy też do szerszego grona odbiorców, na czym od początku nam zależało. Forum odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom. Wszystkie wykłady i warsztaty będą tłumaczone na polski język migowy. 

Zmiana merytoryczna wynika z naszego myślenia o projekcie jako długofalowym procesie. Przez ostatnie trzy lata zajmowaliśmy się przybliżaniem dostępności pracownikom wszystkich instytucji kultury – od szerszej idei, zmiany sposobu myślenia, po naukę konkretnych narzędzi. Stopniowo poruszaliśmy coraz bardziej szczegółowe aspekty dostępności. W tym roku chcemy się zwrócić szczególnie do konkretnej grupy – pracowników i pracownic bibliotek. To przede wszystkim z myślą o nich stworzyliśmy program IV Forum Kultury Wrażliwej. Na wydarzenie zapraszamy oczywiście wszystkich zainteresowanych – na pewno się nie zawiedziecie.

Wiele bibliotek nie tylko zajmuje się literaturą, ale także stanowi lokalne centra kultury. To ostoje lokalnych praktyk kulturowych, które mają bliski i bezpośredni kontakt z odbiorcami kultury. W ramach Forum porozmawiamy o funkcjach i możliwościach bibliotek oraz o tym, jak uczynić je bardziej dostępnymi dla odbiorców i odbiorczyń.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Serdecznie zapraszamy na IV Forum Kultury Wrażliwej.

Wydarzenie realizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie. Dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Program Forum

9.30 Przywitanie uczestników, zapowiedź sesji plenarnej

10.00

Dorota Żuchowska-Skiba – doktor, socjolożka, adiunkt na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Autorka wielu publikacji naukowych dotyczących aktywności obywatelskiej i publicznej oraz procesów wykluczenia, dyskryminacji i marginalizacji określonych grup społecznych we współczesnej Polsce.

10.30

Jerzy Woźniakiewicz – menadżer kultury i politolog. Z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie związany od 2007 roku, od 2011 jako dyrektor. Angażuje się także w działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. Interesuje się nowymi technologiami oraz historią. W wolnych chwilach fotografuje i uprawia strzelectwo sportowe. Gdy tylko czas pozwala, chętnie sięga po książki Vincenta Viktora Severskiego lub Sergiusza Piaseckiego.

11.00

Paweł Braun – absolwent filozofii i studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2018 roku dyrektor łódzkiej Biblioteki Miejskiej, w której wdrożył system Łódzkiej Karty Bibliotecznej – Fiszki (jedna karta z dostępem do wszystkich, prawie 80 filii). Wcześniej wieloletni zastępca dyrektora, a następnie dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Odpowiedzialny za restrukturyzację sieci filii bibliotecznych w Łodzi i w Gdańsku, przyczynił się do stworzenia kompleksowej elektronicznej bazy zbiorów bibliotecznych, wdrożył program projektów wewnętrznych i system okresowych ocen pracowników oraz zainicjował i zrealizował szereg projektów i kampanii promocyjno-marketingowych (m.in. „Pociąg do Biblioteki”, „Karta do Kultury”, „Z książką na start”). Stworzył pierwszą w Polsce bibliotekę w centrum handlowym (Biblioteka Manhattan) i pierwszą w Polsce bibliotekę samoobsługową – Szuflandię. Odznaczony Medalem Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

11.30

Agnieszka Batorek – kulturoznawczyni, menadżerka kultury, zastępczyni dyrektora Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, prezes Stowarzyszenia KOMUNIKAT organizującego od 10 lat literacki Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, pomysłodawczyni konkursu na książkę dotykową „Manufaktura Książki” oraz integracyjnych warsztatów brajlowskich dla dzieci i młodzieży „Dotyk słów”, organizatorka Żywej Biblioteki w Częstochowie.

12.00 Przerwa obiadowa

12.45 Warsztaty (równolegle):


Beata Strzelczyk – redaktorka, projektantka treści, autorka tekstów reklamowych, korektorka. Słowami zajmuje się zawodowo od 20 lat. Na co dzień upraszcza teksty urzędowe, współtworzy cyfrowe usługi państwowe i prowadzi szkolenia z prostego języka. Lubi mieć własne zdanie i ostatnie słowo – zwłaszcza w sprawach językowych.


Paulina Rutka – psycholog i neurologopeda, prezes Fundacji GenerAACja, działającej na rzecz osób niemówiących. Wspiera rodziny, terapeutów i nauczycieli, propaguje wiedzę na temat komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC).

Katarzyna Włodarczyk – logopeda kliniczny, pedagog specjalny, terapeuta metody PODD. Wiceprezes Fundacji GenerAACja. Pracuje głównie z osobami z niepełnosprawnością sprzężoną i ich rodzinami, prowadzi szkolenia i warsztaty.

14.15 Przerwa kawowa

14.30 Warsztaty (90 min.) – drugi blok czasowy (patrz wyżej)

Zapisy

Zapoznaj się z Regulaminem, po czym

Zarejestruj się

Organizatorzy

Małopolska, Małopolski Instytut Kultury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

INSTYTUCJE KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO