Etnokalendarz: ciepło–zimno. Weekendowe warsztaty rodzinne w PJM

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Etnokalendarz: ciepło–zimno. Weekendowe warsztaty rodzinne w PJM

W dawnej polszczyźnie wyraz luty znaczył tyle, co ostry, mroźny i srogi. Jakie wyzwania może nieść z sobą miesiąc, którego nazwa pochodzi od tego właśnie słowa? Co zrobić, aby dobrze się na nie przygotować?

W czasie lutowego Etnokalendarza odważnie zmierzymy się z chłodem. Rozpalimy w sobie wyobraźnię i zapał do działania. Poznamy cienie i blaski tradycyjnych sposobów ogrzewania. Sprawdzimy, czego w tej dziedzinie warto się nauczyć od zwierząt. Wypróbujemy dawne pomysły na zimowe dni. Oprzemy stopy o ciepłą szkandelę. Przekonamy się, czy zapachy i smaki potrafią rozgrzewać. I czy jedna łyżwa wystarczy do dobrej zabawy.

Gorąco zapraszamy!

Informacje praktyczne:

Termin: niedziela: 11.00–14.30 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 13.00)
Warsztaty są tłumaczone na Polski Język Migowy.
Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1
Cena: 10 zł/bilet indywidualny, 20 zł/bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła, każda następna osoba dopłaca 10 zł)Nie obowiązują zapisy. Zajęcia są prowadzone do wyczerpania materiałów.

Etnokalendarz – weekendowe warsztaty rodzinne

Etnokalendarz to cykl weekendowych warsztatów rodzinnych dla dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. To przestrzeń wymiany doświadczeń i wspólnego działania. To okazja do twórczych eksperymentów, podejmowania wyzwań, poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania. Rozwija ciekawość, uwrażliwia, kształtuje poczucie, że codzienne wybory każdego z nas mają moc zmiany świata.

Miesiąc w miesiąc

Przez rok szkolny 2019/2020 poprowadzą nas nazwy kolejnych miesięcy. Zainspirowani ich pochodzeniem będziemy szukać związków między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Badawcze spojrzenia skierujemy na lasy, łąki i nasze własne miejsca zamieszkania. Poszukamy sposobów na roztropniejsze urządzanie i upiększanie otoczenia. Będziemy wąchać, smakować, obserwować i konstruować. Poszukamy pomysłów na mądre gospodarowanie zasobami, wspólne spędzanie czasu, zaczynanie wszystkiego od nowa i docieranie do celu.