Miejsce wrażliwe

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Miejsce wrażliwe

Miejsce wrażliwe to projekt, którego celem jest uwrażliwianie dzieci i dorosłych na drugiego człowieka i jego potrzeby, oswajanie inności i niwelowanie dystansu jaki niewiedza i lęk mogą w nas wywoływać. To nowa przestrzeń na rozmowy o otwartości i dostępności, o książkach i terapeutycznej roli literatury. Tematów nam nie zabraknie. Chcemy pokazywać świat w pełnej gamie dźwięków i palecie barw. Niepełnosprawność, tolerancja, inność, szacunek, budowanie odporności psychicznej – to tylko niektóre obszary naszych rozmów.

Będziemy się spotykać z dziećmi na warsztatach oraz z dorosłymi na webinarach, a towarzyszyć nam będzie literatura, która leczy dusze i pokazuje świat pełen różnorodności i piękna. Poruszymy zarówno tematykę niepełnosprawności, jak i szeroki kontekst psychologiczny odwołując się do biblioterapii.
Wrażliwość to wrodzona zdolność i można ją obserwować już u malutkich dzieci. Przez wielu jest kojarzona z kruchością i słabością – my odkryjemy jej moc. Wrażliwość zmienia wszystko… to jak żyjemy, jak doświadczamy i jakimi ludźmi jesteśmy.

W logotypie naszego projektu nieprzypadkowo znalazła się dłoń. To właśnie ona pozwala nam wszystkim poznawać otaczający świat dotykiem, komunikować z innymi, okazać pomoc i wsparcie.

W 2021 roku zaplanowane zostały spotkania:

27 listopada, godz. 16.00

Świat, w którym patrzy się rękami

Warsztaty uwrażliwiające dedykowane są szczególnie dzieciom od 6 r.ż. W jaki sposób osoba niewidoma poznaje świat? Czy jest w stanie rozpoznać kolory? Jak niewidome dzieci uczą się czytać i pisać? Podczas warsztatów przedstawimy uczestnikom sposoby funkcjonowania osób niewidomych na co dzień i zapoznamy ich z alfabetem brajla. Każde dziecko będzie mogło sprawdzić jak czyta się dotykiem – nie tylko książki, ale i inne informacje/przedmioty. Spróbujemy także dotykiem obejrzeć ilustracje i sprawdzić czas.
Wspólnie poznamy świat, w którym patrzy się rękami, by być bardziej wrażliwym na innych i oswoić nieznane. Wrażliwość zmienia wszystko… to jak żyjemy, jak doświadczamy i jakimi ludźmi jesteśmy.

Prowadzenie: Natalia Kaczor
Czas trwania: ok. 50 min

Wiek: 6+
Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://dworek.eu/zapisy/2

5 grudnia, godz. 16.00

Płynąć pod prąd czy z prądem rzeki? O lękach i obawach, które stają nam na przeszkodzie lub pomagają radzić sobie z trudnościami w życiu.

Wrażliwy warsztat na podstawie bajki filozoficznej pozwoli nam zastanowić się czy warto płynąć pod prąd i co może sprawić, że się zatrzymamy – czy będzie to wir wodny, kaskada, kłoda a może my sami? Porozmawiamy o asertywności, oswoimy lęki i potowarzyszymy w podroży rezolutnej Lin, bohaterce bajki „Podróż na Wielką Górę”.

Prowadzenie: Anna Machacz – autorka książek dla dzieci oraz Daria Kazimierczyk-Romańczyk – psycholog.

Czas trwania: ok. 90 min
Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://dworek.eu/zapisy/2