Sztuka Głuchych to sztuka wykonywana przez Głuchych artystów, bazująca na ich doświadczeniach. Jest to przestrzeń służąca artystom do poszukiwań ich tożsamości lub stanowiąca miejsce kulturowego…
Nie ma jednego, uniwersalnego języka migowego. W Polsce, tak jak w większości państw na świecie, istnieje odrębny język migowy/migany. Polski język migowy to wykorzystujący zmysł…
Savoir-vivre to znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie – większość norm zachowań jest wspólna dla wszystkich, jednak nas interesować…
Na kulturę Głuchych składają się: • Tożsamość: samookreślenie się jako Głuchy. Głuchy najpierw jest Głuchym, dopiero potem Polakiem lub Polką, mężczyzną, kobietą, pracownikiem czy pracowniczką.
Według Barbary Kannapell, głuchej profesor socjologii na Uniwersytecie Gallaudeta – kultura Głuchych to „(…) zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych…
Według medycznego punktu widzenia głuchota jest niepełnosprawnością słuchową, czyli chorobą, którą można wyleczyć. W rzeczywistości jednak głuchoty wyleczyć się nie da, lecz można w…
Zanim zaczniemy mówić, upewnijmy się, że osoba nie(do)słysząca patrzy w naszą stronę. Jeżeli nie patrzy, zwróćmy na siebie jej uwagę, np. pomachajmy dłonią lub lekko…
Aby w sposób wiarygodny pisać o społeczności Głuchych, należy najpierw poznać kilka istotnych faktów o osobach Głuchych oraz rozprawić się z pewnymi rozpowszechnionymi mitami. Mitem…