Równy dostęp do kultury wydaje się czymś oczywistym. Efektownie brzmi jako hasło i deklaracja. Dopiero niedawno wprowadzona została ustawa, która nakłada na instytucje publiczne obowiązek…
Rozwój człowieka odbywa się przez odkrywanie, doświadczenia oraz przeżywanie różnych sytuacji. Kształtują nas nasze doznania – obrazy, dźwięki, smaki, faktury. Gdy stajemy się bardziej świadomi…
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa od ponad 20 lat stara się, aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną miały możliwość jak najaktywniejszego uczestnictwa w…
Pies dla osoby niewidomej pełni funkcję rehabilitacyjną: pozytywnie wpływa na jej tempo i bezpieczeństwo poruszania się, a także oddziałuje na sferę psychiczną, niejednokrotnie stając się…
Tekst alternatywny, zwany także „atrybutem alt” to „opisowy tekst zastępczy” stosowany w różnego rodzaju tekstach internetowych – na blogach, w mediach społecznościowych itp. Pojawia się…
Osoby w spektrum autyzmu są bardzo często narażone na przestymulowanie zbyt dużą liczbą bodźców. Tłum, hałas, temperatura, światła w zbyt dużym natężeniu – to zaledwie…
Zgodnie z Deklaracją Praw Człowieka, każdy ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym społeczeństwa, do korzystania ze sztuki, do uczestniczenia w postępie nauki i…
Do każdej osoby z niepełnosprawnością intelektualną trzeba podchodzić indywidualnie. Nie da się stworzyć jednej kategorii potrzeb i możliwości. Z pewnością jednak kultura pomaga im zrozumieć…
– Jak nie widzisz, to tak naprawdę nikt ci nie wierzy, że sprawnie obsługujesz komputer – mówi Natalia Kaczor, współzałożycielka Stowarzyszenia Dobrze, konsultantka dostępności, testerka…
Pobierz prezentację: Prezentacja: Teoria Polskiego Języka Migowego Poniżej linki wymienione w prezentacji: https://swiatgluchych.pl/video/co-to-jest-system-jezykowo-migowy-wyklad-bogdana-szczepankowskiego/ – wykład (dość długi) prof. Szczepankowskiego na temat SJM,…
Prezentacja: Ja – Głuchy. Specyfika osoby głuchej. Poniżej linki wymienione w prezentacji: Krótki filmik podsumowujący savoir-vivre podczas komunikacji z osobą Głuchą: https://www.youtube.com/watch?v=je0RXUkQ7HA&t=6s Sympatyczny…
Z Dominiką Feiglewicz, koordynatorką dostępności w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, rozmawialiśmy ostatnio o dostępności spektaklu dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Dziś pytamy o to, jak…
Instytucjom kultury coraz częściej zależy na tym, żeby ich oferta była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Jednym z największych wyzwań jest pełne przystosowanie do ich…
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mimo że świadomość istnienia tego zaburzenia wzrasta, wiedza na jego temat nadal jest niewystarczająca. Poniżej zatem –…
W ubiegłym roku w ramach programu Dostępność Plus została uchwalona ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (link do treści ustawy:…
Paula Cupryan, ekspertka ds. niepełnosprawności wzroku, opowiedziała nam ostatnio o systemie Braille’a: dlaczego warto go uczyć osoby niewidome oraz jak go używać w zakresie udostępniania…
Coraz więcej mówi się o nowych technologiach, które mają być remedium na brak dostępności tekstów dla osób z niepełnosprawnością wzroku. System Braille’a jest najbardziej popularnym…
Sztuka Głuchych to sztuka wykonywana przez Głuchych artystów, bazująca na ich doświadczeniach. Jest to przestrzeń służąca artystom do poszukiwań ich tożsamości lub stanowiąca miejsce kulturowego…
Nie ma jednego, uniwersalnego języka migowego. W Polsce, tak jak w większości państw na świecie, istnieje odrębny język migowy/migany. Polski język migowy to wykorzystujący zmysł…
Savoir-vivre to znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie – większość norm zachowań jest wspólna dla wszystkich, jednak nas interesować…
Na kulturę Głuchych składają się: • Tożsamość: samookreślenie się jako Głuchy. Głuchy najpierw jest Głuchym, dopiero potem Polakiem lub Polką, mężczyzną, kobietą, pracownikiem czy pracowniczką.
Według Barbary Kannapell, głuchej profesor socjologii na Uniwersytecie Gallaudeta – kultura Głuchych to „(…) zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych…
Według medycznego punktu widzenia głuchota jest niepełnosprawnością słuchową, czyli chorobą, którą można wyleczyć. W rzeczywistości jednak głuchoty wyleczyć się nie da, lecz można w…
Aby sprostać oczekiwaniom terapeutów oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu, zainteresowanych zwiedzaniem oraz udziałem w proponowanych przez Muzeum Okręgowe w Nowym…
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie chce być dostępne dla każdego. Proces udostępniania przebiega od lat i jest możliwy przede wszystkim dzięki zaangażowaniu ludzi…
Miejsce w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową wymaga projektowania uniwersalnego. Architektoniczna dostępność jest najważniejsza dla otwartości instytucji kultury, ale to nie oznacza, że…
Zanim zaczniemy mówić, upewnijmy się, że osoba nie(do)słysząca patrzy w naszą stronę. Jeżeli nie patrzy, zwróćmy na siebie jej uwagę, np. pomachajmy dłonią lub lekko…
Prawna definicja audiodeskrypcji mówi, że „to werbalny, dźwiękowy opis obrazu i treści wizualnych zawartych w audycji audiowizualnej”. A mniej formalnie to po prostu okno na…
Aby w sposób wiarygodny pisać o społeczności Głuchych, należy najpierw poznać kilka istotnych faktów o osobach Głuchych oraz rozprawić się z pewnymi rozpowszechnionymi mitami. Mitem…